Handbal

CSM Bucuresti invinge Borussia Dortmund si obtine calificarea in optimile EHF Champions League

Echipa CSM Bucuresti a castigat, sambata, confruntarea de pe teren propriu cu Borussia Dortmund, scor 32-29 (16-14).

Cu exceptia minutelor de inceput cand a oaspetele din Polivalenta bucuresteana au condus in doua randuri (1-0 si 2-1), meciul a fost la discretia celor de la CSM Bucuresti.

“Tigroaicele” au condus in prima repriza cu 9-4, 10-5, 11-6, pentru ca in minutele de final BVB sa reduca din diferenta.

In partea secunda echipa germana a reusit sa tina aproape si sa vina in mai multe randuri la un gol in spatele CSM-ului (26-25 si 28-27).

Chiar si asa, finalul a fost lipsit de emotii, CSM Bucuresti punand mana pe cele doua puncte prin care isi asigura practic matematic prezenta in optimile de finala.

CSM Bucuresti ajunge la 12 puncte in zece meciuri, in timp ce BVB ramane la 9 puncte in 11 meciuri.

La mijlocul saptamanii pierduse in deplasare restanta cu Brest, scor 21-24.

Antrenorul Adrian Vasile a solicitat amanarea cu o zi a meciului cu BVB, insa EHF nu a fost de acord si pana la urma s-a jucat la ora stabilita.

Cristina Neagu a fost cea mai buna marcatoare a meciului, cu 11 reusite din 15 aruncari.

Aceasta a fost urmata de Elizabeth Omoregie (7/12) si de Siraba Dembele (6/7).

De la Dortmund s-a remarcat Amelie Berger, cu sase goluri din sapte aruncari.

Adrian Vasile (antrenor CSM Bucuresti)

“Stiam ca trebuie sa fim la nivelul nostru maxim. Am avut mai multe probleme in aceasta saptamana. Suntem satisfacuti de cum am jucat. Cred ca am aratat un handbal bun privit din afara.

“Am jucat doar al doilea meci cu suporteri in Polivalenta de la inceputul pandemiei de covid si trebuie sa le multumesc pentru sprijin”.