Handbal

CSM Bucuresti incepe ezitant anul. Victorie la limita cu CSM Slatina

Cu Cristina Neagu printre titulare, CSM Bucuresti s-a chinuit pentru o victorie la un gol diferenta cu CSM Slatina, scor 27-26 (15-13), miercuri seara, in prima partida a anului din Liga Florilor.

Cristina Neagu a fost cea mai buna marcatoare a partidei din Polivalenta bucuresteana, cu opt goluri din zece aruncari.

Extrema Cristina Martin Berenguer a secondat-o pe Neagu, cu cinci goluri din sapte aruncari.

De la CSM Slatina s-a remarcat internationala Lorena Ostase, marcatoare a opt goluri din 11 aruncari.

Inceputul meciului a stat sub semnul echilibrului, CSM Bucuresti distantandu-se pe finalul primei reprize.

De la 8-8 in minutul 20 “tigroaicele” au marcat patru goluri la rand fara sa primeasca vreunul.

S-a facut chiar 14-9 dupa reusita lui Emilie Hegh Arntzen din minutul 26. Aceasta a fost si cea mai mare diferenta a meciului.

Aflata in subsolul clasamentului in lupta pentru evitarea retrogradarii, CSM Slatina a facut un meci curajos si a reusit pe finalul primului mitan sa reduca din diferenta.

Echipa lui Adrian Vasile avea sa intre la cabine cu avantaj de doar doua goluri.

Partea secunda a fost o ecuatie si mai complicata pentru CSM Bucuresti, chiar daca amfitrioanele pareau scapate in castigatoare detasate la 20-14, in minutul 20.

CSM Slatina le-a dat emotii Cristinei Neagu si colegelor acesteia in minutele de final.

Lorena Osase si Ioana Rebeca Necula cu o dubla reducand diferenta la un singur gol diferenta.

CSM Bucuresti a avut ultimul atac, Adrian Vasile a luat timeout cu 12 secunde ramase si echipa gazda a tinut de minge pana la epuizarea cronometrului.

Controversa nu a lipsit din teren, oaspetii acuzand arbitrajul dupa o fortare in atac dictata usor impotriva celor de la Slatina.

Antrenoarea Victorina Bora s-a ales cu un cartonas galben pentru proteste la marginea terenului.

CSM Slatina a ratat o aruncare de la 7 metri la scorul 24-23, irosind astfel sansa unei egalari meritate.

Pentru CSM Bucuresti urmeaza revenirea in Champions League si o partida complicata cu Brest din Franta.