Handbal

CSM Bucuresti debuteaza cu victorie in noul sezon al Ligii Campionilor

Vicecampioana Romaniei a intors spectaculos rezultatul in Polivalenta bucuresteana si s-a impus la doua goluri diferenta contra lui Krim Ljubljana din Slovenia, scor 30-28.

CSM Bucuresti a condus cu 4-2 in debutul intalnirii, dar prima parte a fost una dominata de Krim.

Echipa vizitatoare s-a distantat la o diferenta de cinci goluri (18-13) in minutul 27.

"Tigroaicele" au reusit sa limiteze pierderile in finalul reprizei, astfel ca la cabine s-a intrat cu 19-17 in favoarea lui Krim.

Grâce Zaadi Deuna a fost jucatoarea decisiva pentru revenirea CSM-ului. Frantuzoaica in varsta de 29 de ani a incheiat meciul cu procentaj de suta la suta, avand opt goluri din opt aruncari.

CSM Bucuresti a revenit la conducere in minutul 39 (22-21), dupa ce nu se mai aflase in avantaj de la 4-3 in minutul 4.

Pana la final vicecampioana Romaniei a reusit sa gestioneze avantajul fragil de pe tabela in pofida cartonasului rosu incasat de Elizabeth Omoregie si a eliminarii lui Emilie Hegh Arntzen din minutul 57.

Cristina Neagu a marcat un gol crucial in inferioritate numerica mentinand diferenta de trei lungimi intr-un moment in care Krim ar fi putut intoarce rezultatul.

Neagu a incheiat partida cu 5 goluri din 13 aruncari (38%), fiind urmata de pivotul Crina Pintea (4/5).

De la Krim s-au remarcat Jovanka Radicevic si Daria Dmitrieva, fiecare cu cate 9 reusite.

In celelalte meciuri disputate in Grupa A s-au inregistrat rezultatele:

FTC - Odense 27-23
Vipers - Brest 31-24
Banik Most - Bietigheim 23-46

Etapa urmatoare, in 18 septembrie, CSM Bucuresti joaca in deplasare cu Brest Bretagne Handball.

Primele doua echipe se califica direct in sferturi, iar urmatoarele patru vor disputa un playoff la finalul fazei grupelor.