Handbal

CSM Bucuresti castiga grupa preliminara din Liga Campionilor

Sursă foto: csmbucuresti.ro

In urma succesului de duminica obtinut pe teren propriu contra formatiei germane Bietigheim, scor 32-24, campioana Romaniei CSM Bucuresti s-a calificat de pe primul loc in grupele principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

Dupa o prima repriza echilibrata si pe care CSM Bucuresti a incheiat-o cu avantaj minim pe tabela, scor 14-13, “tigroaicele” s-au dezlantuit in partea secunda distantandu-se decisiv pe tabela.

Lekic a fost cea mai buna marcatoare, cu 6 reusite, urmata de Neagu (5), Mehmedovic (4) si Radicevic (3).

CSM Bucuresti castiga grupa, cu 8 puncte, urmata de Vipers (7 puncte), Ferencvaros (6) si Bietigheim (3). Primele trei merg in grupele principale, unde se anuleaza punctele obtinute cu ultima clasata si echipa eliminata, Bietigheim.

Adversare pentru CSM Bucuresti vor fi Gyor, Krim Ljubljana si Thuringer. Detinatoare a trofeului, Gyor va incepe cu doua puncte in plus fata de CSM, in timp ce Vipers (4), Krim (3), Ferencvaros (2) si Thuringer (1).

Primele patru se califica in sferturile de finala, iar faza grupelor principale debuteaza pe 25 ianuarie.