Handbal

CSM Bucuresti, calificare in grupele principale dupa o victorie zdrobitoare cu Nykobing

Sursă foto: twitter.com/csm_bucharest

Dupa dusul rece suferit in meciul tur din Danemarca, CSM Bucuresti si-a luat o meritata revansa impunandu-se, cu 39-26 (18-12), intr-un meci disputat sambata in Sala Dinamo.

Cu exceptia minutelor de inceput, cand Nykobing a condus cu 2-1 si 5-4, CSM Bucuresti a controlat jocul cu autoritate.

De la 6-6 au urmat patru goluri la rand pentru campioana Romaniei, CSM desprinzandu-se decisiv pe tabela din minutul 18 al partidei.

La pauza diferenta a fost de sase goluri (18-12), pentru ca in partea secunda CSM sa se distanteze la peste zece goluri.

Pe final de meci nu mult a lipsit ca reprezentanta Romaniei sa inscrie golul 40, ceea ce pentru Champions League intr-un meci contra campioanei Danemarcei ar fi reprezentat o performanta uriasa.

Chiar si asa, CSM Bucuresti s-a oprit la cota 39 si a castigat la 13 goluri diferenta, ceea ce inseamna ca la o eventuala egalitate de puncte cu Nykobing la finalul grupei victoria de la Bucuresti va face diferenta.

Cristina Neagu si Iulia Curea au fost cele mai bune marcatoare din echipa CSM-ului, cu 7 goluri, urmate de Hagman (6), Gullden (5).