Handbal

Cristina Neagu, reactie virulenta la adresa arbitrajului dupa infrangerea cu Muntenegru: "Meritam mai mult respect"

Lidera echipei Romaniei a reactionat la adresa arbitrajului din partida pierduta de tricolore la un gol diferenta in fata Muntenegrului, in penultima partida din grupele principale la Campionatul European.

“Romania merita mai mult respect. Eu merit mai mult respect. Ce s-a intamplat aseara este dincolo de fair play si respect, valori pe care le pretuiesc atat de mult in sportul nostru. Moment trist pentru handbal in general”, a scris Cristina Neague pe Facebook.

Arbitrajul celor doua austriece a inclinat de multe ori balanta in favoarea celor din Muntenegru.

Luam exemplu doar o faza petrecuta in repriza secunda, atunci cand Neagu a aruncat pe langa poarta fiind faultata intr-un mod evident.

Cele doua arbitre s-au facut ca nu vad, iar Neagu le-a zambit cu amar in timp ce se replia in aparare.

La finalul intalnirii Neagu a avut o reactie si mai dura la adresa celor doua arbitre din Austria.

"Am luptat din primul minut pana in ultimul, efectiv echipa a fost senzationala si cred ca eram echipa care merita sa castige astazi, iar aceste fete care ne-au arbitrat, din punctul meu de vedere n-ar trebui sa arbitreze pe nimeni.

"Chiar as vrea sa revad ultima faza, sunt 99,99% convinsa ca jucatoarea Muntenegrului a facut dublu dribling inainte sa scoata 7 metri, dar bineinteles ca arbitrii nu vor sa se uite la video la niciun meci al nostru", a declarat Neagu.

Romania avea nevoie de victorie pentru a ramane in cursa calificarii in semifinale.

Asa, meciul cu Germania de miercuri (16:30) devine unul doar de palmares fara vreo miza de clasament.