Handbal

Am făcut-o și pe asta! România, învinsă de Insulele Feroe la handbal

Naționala masculină de handbal a României a pierdut, miercuri seara, în deplasare cu Insulele Feroe, în preliminariile pentru Campionatul European din 2024.

Echipa gazdă a câștigat la două goluri diferență, scor 28-26, după ce România a revenit de la șase goluri diferență (19-13) în repriza secunda.

La pauză, cei din Feroe au intrat la vestiare cu avantaj substanțial pe tabelă, 15-9.

De la 1-0 și 2-1 în debutul meciului de la Toshavn, tricolorii n-au mai condus niciodată până la finalul întâlnirii din Grupa 4 de calificare la EURO 2024.

La jumătatea reprizei secunde scorul a redevenit egal (19-19), după cea mai bună perioadă a României, cu șase goluri marcate fără vreunul primit.

Cu mai multă atenție în minutele de final tricolorii ar fi putut obține cel puțin un egal.

Ultimul atac a aparținut României, dar Dedu a ratat singur cu portarul, trimițând în bara transversală.

Marcatori România: Alexandru Tărîță (6 goluri) și Ante Kuduz (5 goluri).

Meciul revanșă cu Feroe este programat pe 11 martie, cânt România trebuie să învingă la mai mult de două goluri diferență.

Ucraina – România (30 aprilie).

Primele două la finalul grupei obțin calificarea la turneul final găzduit de Germania, în perioada 10-28 ianuarie 2024.

La turneul final ajung și cele mai bune patru echipe clasate pe locurile trei în cele opt grupe preliminare.