Gimnastica

Ponor si Bulimar, medalii la Cupa Mondiala de la Doha

Intrate in linie dreapta cu pregatirea asaltului de la Rio, unde echipa Romaniei lupta pentru a prinde un loc la Jocurile Olimpice din acest an, gimnastele noastre au evoluat sambata in etapa de Cupa Mondiala gazduita de Doha cu rezultate remarcabile.

Catalina Ponor a cucerit medalia de aur in concursul de la barna cu nota 14.650.

Aceasta le-a devasat pe Thauany Lee de Araujo (Brazilia) cu 14.150 si pe Filipei Martins (Portugalia), cu 13.900. Chinezoaica Yawen Bai a incheiat in afara podiumului.

In finala de la sol doar elvetianca Giulia Steinberger a fost mai buna decat Diana Bulimar. Gimnasta din tara cantoanelor a primit 14.700 pentru concursul sau, in timp ce Bulimar obtinut argintul, cu 14.125.

Pe podium s-a clasat Zofia Kovacs din Ungaria, cu 13.925. A saptea a fost Dora-Gabriela Vulcan, cu 12.900.