Gimnastica

CM de Gimnastica: Larisa Iordache, medalie de argint la individual compus

Gimnasta Larisa Iordache a obtinut, vineri, medalia de argint in finala individuala de la Campionatele Mondiale gazduite de Nanning (China). Este prima medalie pentru Romania la individual compus dupa sapte ani.

Iordache a luptat pentru titlul mondial pana la ultimul aparat, solul, dar in cele din urma nu a reusit sa o depaseasca pe americanca Simone Blies, o adevarata forta a naturii.

Cu un trup mai degraba de alergatoare de suta de metri la atletism, Blies a acumulat un total de 60.231 puncte. Pana la urma dificultatea de la ultimul aparat, solul, a facut diferenta.

Iordache s-a clasat pe pozitia secunda, cu 59.765 puncte, in timp ce bronzul a revenit unei alte americance, Kyla Ross, cu 58.232.

Pentru Iordache, lidera actualei generatii in gimnastica feminina romaneasca, aceasta medalie de argint reprezinta cel mai bun rezultat din cariera la individual compus.

In urma cu un an se clasa pe locul 4 la Campionatele Mondiale de la Antwerp (Belgia), iar la Jocurile Olimpice de la Londra a fost doar a 9-a.

In alta ordine de idei, Stefania Alina Stanila s-a clasat pe locul 19 din 24 de finaliste la Nanning, acumuland doar 53.533 puncte.

Iordache mai are sanse la alte medalii, duminica, in finalele pe aparate de la sol si birna. Acestea vor fi live text pe Onlinesport.ro intre orele 8 si 10 ale diminetii.