Ciclism

Vlad Dascălu, suspendat pentru dopaj. Lovitură pentru delegația României la Jocurile Olimpice

Ciclistul român Vlad Dascălu a fost suspendat de agenția anti-doping din cadrul Uniunii Cicliste Internaționale.

Vlad Dascălu ar fi trebuit să reprezinte România la Jocurile Olimpice de la Paris în competiția de MTB.

S-a ajuns la această suspendare după ce sportivul a ratat trei controale antidoping consecutiv, nefiind găsit la niciuna dintre adresele furnizate pentru a putea fi testat.

Cel mai recent, Vlad Dascălu a participat la Campionatul European de la Cheile Grădiștei, unde s-a clasat pe locul 14 după un start ratat și pe o vreme extrem de potrivnică.

Vlad Dascălu a fost campion european în 2023 în proba de cross-country olimpic și reprezenta o speranță pentru România la Jocurile Olimpice de la Paris.

Dascălu a primit o suspendare de 17 luni la care poate face apel.

Dacă pierde acest apel nu va mai putea concura până în 20 octombrie 2025.