Turul Frantei

Pogacar castiga Turul Frantei al doilea an consecutiv

Rutierul sloven Tadej Pogacar a ajuns in galben la Paris si a obtinut al doilea titlu consecutiv in Turul Frantei.

Ciclistul de la UAE-Emirates l-a devansat pe danezul Jonas Vingegaard pentru 5 minute si 20 de secunde.

Podiumul a fost completat de ecuadorianul Richard Carapaz, ciclist care a incheiat competitia cu 7 minute si 3 secunde intarziere in raport cu invingatorul.

Ultima etapa cu final pe celebrul bulevard parizian Champs Elysee a fost castigata de belgianul Wout Van Aert la sprint in fata conationalului Jasper Philipsen si a britanicului Mark Cavendish, cel care a cucerit tricoul verde in clasamentul pe puncte.

Pogacar a mai cucerit alte doua tricouri distinctive, pe cel alb cu buline rosii pentru cel mai bun catarator si tricoul alb pentru cel mai bun tanar sub 23 de ani.