Ciclism

Quintana castiga la Blockhaus si se imbraca in roz

Sursă foto: twitter.com/giroditalia

Nairo Quintana, principalul favorit la castigarea Turului Italiei din acest an, a facut dovada fortei de care este capabil in etapa a 9-a cu final pe Blockhaus, una dintre cele mai dure catarari de pe traseul de trei saptamani al cursei.

Quintana a atacat dintr-un grup restrans al favoritilor si la final a pus 28 de secunde fata de urmatorul clasata, francezul Thibaut Pinot.

Podiumul etapei a fost completat de olandezul Tom Dumoulin sosit la 30 de secunde in raport cu Quintana.

Favoritul local Vincenzo Nibali s-a sufocat pe finalul catararii finale si a ajuns la sosire cu o intarziere de un minut, in timp ce britanicul Geraint Thomas, al doilea la general inaintea etapei, a fost implicat intr-o cazatura si a pierdut 5 minute si opt secunde.

Luni este programata a doua zi de pauza in Giro, dupa care cursa se va relua marti cu un contratimp de aproape 40 kilometri intre Foligno si Montefalco.