Ciclism

Grosu prinde podiumul in La Provence

Sursă foto: facebook.com/letourdelaprovence

Eduard Grosu, cel mai reprezentativ ciclist roman al momentului, s-a clasat pe locul al doilea, vineri, in prima etapa a Turului Ciclist International La Provence, cursa pe etape desfasurata in Franta.

Rutierul echipei italiene Nippo-Vini Fantini s-a clasat al doilea, la sprint, in etapa desfasurata intre Aubagne si Istres pe distanta a 166 de kilometri.

Grosu a fost intrecut doar de francezul Christophe Laporte de la Cofidis, in timp ce podiumul a fost completat de un alt reprezentant al gazdelor competitiei, Pierre Barbier de la Roubaix Lille Metropole.

Joi, in prima zi a cursei, Grosu a fost al 29-lea intr-un contratimp individual de 5.8 kilometri, cursa in care rutierul nostru a imbracat tricoul de campion national al Romaniei la contratimp.