Ciclism

Doi austrieci au facut legea pe Transfagarasan in Turul Sibiului

Etapa regina din Turul ciclist al Sibiului a fost dominata de doi rutieri austrieci ai formatiei Bora.

Gregor Muhlberger a trecut invingator la Balea Lac, fiind urmat in aceeasi secunda de Patrick Konrad, liderul echipei Bora si campionul in exercitiu al Austriei la ciclism pe sosea.

Cei doi au parcurs distanta de 183 km intre Sibiu si Balea Lac in 4 ore, 52 de minute si 11 secunde.

Podiumul a fost completat de elvetianul Matteo Badilatti de la echipa Israel Start-Up Nation, acesta trecand linia de sosire la 16 secunde in urma celor doi austrieci.

La cei aproape 49 de ani ai sai veteranul italian Davide Rebellin a sosit al saptelea, la 4 minute si 18 secunde distanta de primul clasat.

Sergei Tvetcov a fost primul dintre rutierii romani care a ajuns la final, clasandu-se al 38-lea in ierarhia etapei, cu o intarziere de 11 minute si 18 secunde.

Emil Dima de la Giotti Victoria a fost al 56-lea, in timp ce sprinterul Eduard Grosu a incheiat pe 62 intr-un “autobuz” sosit la 18 minute si 51 de secunde.

Patrick Konrad este noul purtator al tricoului galben de lider la general, cu trei secunde avans in fata lui Gregor Muhlberger.

A 10-a editie a Turului ciclist al Sibiului a debutat, joi, cu un prolog de 2.5 km pe strazile Sibiului.

Victoria i-a revenit germanului Nikodemus Holler de la Bike Aid.

Competitia continua, sambata, cu o etapa de 181 km in jurul orasului Sibiu, cu patru catarari de categoria a 3-a.