Atletism

Medalii pentru România Campionatele Europene de Atletism în sală

Sportiva Claudia Bobocea a obținut medalia de argint în cursa de 1.500 de metri la Campionatele Europene de Atletism în sală de la Istanbul. O nouă medalie a fost adusă, duminică, în ultima zi a întrecerilor, de Gabriel Bitan.

Antrenată de Valentin Anghel, Claudia Bobocea a condus aproape toată cursa, până la 1.200m, după care a fost întrecută de britanica Laura Muir.

Bobocea a fost cronometrată cu timpul de 4 minute, 3 secunde și 76 de sutimi, ceea ce reprezintă cea mai bună performanță personală.

Pe locul trei s-a clasat poloneza Sofia Ennaoui.

Duminică, în ultima zi de competiție, Gabriel Bitan s-a clasat al treilea la săritura în lungime, obținând medalia de bronz.

Bitan a sărit 8.00 metri, performanță care i-a asigurat clasarea pe podium.

Grecul Miltiadis Tentoglou a câștigat titlul european cu o săritură de 8.32 metri, în timp ce argintul i-a revenit suedezului Thobias Montler, cu 8.19 metri.

Tot duminică, Daniela Stanciu a încheiat a opta (ultima) în finala de la săritura în înălțime, cu 1.86 metri.

Podiumul a fost format din Yaroslavei Mahuchikh (Ucraina – 1,98 m), urmată de olandeza Britt Weerman (1,96 m) și de o altă ucrainiancă, Kateryna Tabashuyk (1,94 m).

În reuniunea de duminică după-amiaza România va fi reprezentantă de Alina Rotaru Kottmann la săritura în lungime.

Sunt primele medalii pentru România la Campionatele Europene în sală după o așteptare de opt ani.