Wimbledon

Sorana Cirstea s-a calificat in turul 2 la Wimbledon. La un moment dat a solicitat ajutorul arbitrului din scaun

De doua seturi adjudecate la tie-break a avut nevoie Sorana Cirstea pentru a trece de Aleksandra Krunic in primul tur la Wimbledon.

Cap de serie numarul 26, Sorana Cirstea s-a impus cu 7-6 (5), 7-6 (1), dupa un meci de o ora si 47 de minute.

Cirstea a dominat primul set, cand a condus cu 4-1 si 5-2, inainte ca adversara din Serbia sa egaleze scorul (5-5).

In tie-break, Krunic a condus cu 3-2 si 4-3, dar Cirstea a reusit sa revina in pofida unui moment tensionat.

Deranjata de un spectator care vorbea in timpul punctelor, Sorana s-a adresat arbitrului de scaun pentru a lua masuri.

Cum nu a reusit sa indice sursa zgomotelor din tribune, meciul a continuat fara ca cel in cauza sa suporter vreo consecinta.

Cirstea a fost condusa in debutul setului al doilea (1-0 si 2-1), dupa care a preluat conducerea cu 3-2 si 4-3 de fiecare data dupa adjudecarea unui break.

Sorana s-a desprins la 5-3, dar nu a reusit sa profite de avantajul creat si Krunic a trimis setul in tie-break dupa o noua revenire spectaculoasa.

Un tie-break adjudecat autoritar de Cirstea, aceasta obtinand calificarea in turul secund.

Acolo o va intalni pe invingatoarea dintre Astra Sharma (Australia / 136 WTA) si Tatiana Maria (Germania / 103 WTA).