Wimbledon

Serena Williams infranta in primul tur la Wimbledon dupa un meci de peste trei ore

Dupa un an de la ultima ei aparitie intr-o partida de simplu fosta lidera mondiala Serena Williams a pierdut in primul tur la Wimbledon.

Harmony Tan din Franta s-a impus in fata jucatoarei care a castigat de sapte ori in cariera turneul de la Wimbledon, cu 7-5 1-6 7-6 (10-7).

In varsta de 40 de ani, Serena Williams a avut un inceput ezitant de partida si s-a vazut repede condusa cu 2-0.

A reactionat rapid americanca aratand ca n-a uitat cum se joaca tenisul la cel mai inalt nivel.

Lipsa meciurilor in picioare s-a vazut insa din plin si primul set a intrat in contul lui Tan, o jucatoare de 24 de ani clasata pe locul 115 mondial si care se afla la prima ei aparitie pe tabloul principal la Wimbledon.

Serena Williams si-a surclasat adversara in setul secund, unul adjudecat autoritar cu 6-1.

Game-ul secund din al doilea set a fost unul cu adevarat iesit din tipare, avand o durata de aproape 20 de minute (!) si nu mai putin de 12 egalitati.

S-a ajuns in decisiv unde Serena Williams a condus cu 3-1, dupa care a cedat trei game-uri la rand.

Serena a salvat o prima minge de meci la 6-5 pentru Tan, inainte de a trimite meciul in super tiebreak.

Chiar si in jocul decisiv Williams a condus cu 4-0 si 6-5, dar nu a fost suficient pentru a castiga un meci care a depasit bariera celor trei ore.

Tan si-a surprins mult mai titrata adversara cu cateva lovituri castigatoare si a inchis partida in urma unui forehand trimis de Serena in fileu.

Este doar pentru a treia oara in cariera cand Serena Williams pierde in primul tur la un turneu de Mare Slem.

Serena Williams ocupa in prezent locul 1204 in clasamentul WTA si a ajuns pe tabloul principal de la Wimbledon datorita unui wild card.