Wimbledon

Novak Djokovic, campion la Wimbledon in fata lui Roger Federer

Finala de vis la Wimbledon intre principalul favorit Novak Djokovic si Roger Federer, un meci intins pe durata a cinci seturi si castigat in cele din urma de jucatorul sarb dupa 3 ore si 56 de minute.

Djokovic a revenit de la 0-1 la seturi, a fost egalat la doi dupa ce ratase o minge de meci, pentru a se impune in final cu 6-7 (7), 6-4, 7-6 (4), 5-7, 6-4.

Inceputul meciului a stat sub semnul echilibrului si doar tiebreak-ul a reusit sa-i departajeze pe cei doi. Federer a condus cu 4-2, dar Djokovic a intors scorul la 5-4 in favoarea sa, pentru a pierde la sapte nu inainte de a fi irosit doua sanse de set.

Un break a facut diferenta in favoarea sarbului in actul doi si Djokovic egala scorul dupa un 6-4 clasic. Sarbul nu a avut insa viata usoara cu Federer si a salvat o minge de break la scorul de 5-4.

Djokovic a trecut la conducere dupa un set trei adjudecat la tie-break (7-4), dupa care in al patrulea a irosit o minge de meci pe serviciul lui Federer si a servit pentru meci la 5-3.

Patru game-uri la rand a reusit Federer, cu doua break-uri, pentru a trimite meciul intr-un decisiv asteptat de toata lumea, mai putin de Djokovic evident.

Sarbul a solicitat interventia medicului in doua randuri, acuzand mai intai o accidentare la glezna, iar in decisiv o intindere la gamba.

Federer a salvat doua mingi de break la 4-3 pentru Djokovic in decisiv, dar nu a mai avut ce face in game-ul zece si s-a recunoscut invins in a noua sa finala disputata la Wimbledon.

Elvetianul ramane cu sapte trofee pe iarba de la Wimbledon, in timp ce Djokovic a ridicat al doilea sau trofeu deasupra capului.