Wimbledon

Irina Begu se opreste in turul 3 la Wimbledon. A avut un set avantaj cu Jelena Ostapenko

Vineri, in ziua a cincea de competitie, au inceput meciurile turului al 3-lea la Wimbledon. Irina Begu, una dintre cele doua reprezentante ale Romaniei, a deschis programul pe terenul 3 contra Jelenei Ostapenko (favorita 12).

► FINAL Begu - Ostapenko 6-3, 1-6, 1-6

Irina Begu a rezistat doar in primul set, urmatoarele doua fiind la discretia Jelenei Ostapenko.

Begu rateaza astfel sansa primei prezente din cariera in optimi la Wimbledon. Aceasta ramane cu 120.000 de lire sterline pentru participarea la Grand Slam-ul londonez.

Romania ramane in competitia de simplu doar cu Simona Halep, jucatoare care o va intalni sambata pe poloneza Magdalena Frech in turul 3.

14:37 Final de partida. Jelena Ostapenko se califica in optimile de finala la Wimbledon dupa un meci de o ora si 29 de minute.

14:34 Inca un break pentru Ostapenko, aceasta desprinzandu-se in castigatoare la 5-1 in decisiv.

14:19 Break obtinut devreme de Ostapenko in setul decisiv. Letona conduce 2-0 si este in controlul partidei.

14:10 Ostapenko isi adjudeca setul secund cu un categori 6-1. Trei break-uri reusite de jucatoarea letona in cele 29 de minute.

13:39 Trei mingi de set pentru Begu pe serviciul lui Ostapenko. Primele doua sunt ratate, pe a treia nu o mai pierde si Begu e la un set distanta de optimile de finala la Wimbledon. 37 de minute pentru acest 6-3.

13:36 Game solid pentru Begu pe propriul serviciu (5-3). Se apropie la un game de castigarea primului set.

13:31 Un nou break reusit de Begu. Aceasta revine la conducere (4-3).

13:20 Begu a condus cu 2-1, avand avantajul unui break, dar si-a pierdut serviciul in game-ul imediat urmator si s-a facut 2-2. La acest scor jucatoarea noastra a ratat o minge de break, Ostepanko trecand la conducere dupa cel mai lung game de pana acum al meciului.

13:06 A inceput meciul cu Ostapenko la serviciu.

13:00 Cele doua jucatoare au intrat pe teren. Cer acoperit la Londra si amenintare de ploaie.

Este a treia intalnire intre Begu si Ostapenko. De fiecare data pana acum a castigat jucatoarea din Romania.

A fost un 6-3, 6-3 in 2014 la Fed Cup, pentru ca acelasi scor sa se repete patru ani mai tarziu la Madrid.

Doar doua meciuri pe iarba a disputat Begu in acest an, ambele la Wimbledon castigate in minimum de seturi.

Ostapenko a castigat sapte din cele noua meciuri pe iarba, ajungand pana in finala turneului de la Eastbourne, pierduta in fata Petrei Kvitova.

In primele doua tururi Ostapenko pe Oceane Dodin si Yanina Wickmayer, meciuri in care a reusit un total de 74 de puncte direct castigatoare. 45 dintre acestea doar in meciul cu Wickmayer din turul secund.