Wimbledon

Asa am trait Simona Halep in optimi la Wimbledon

Campioana la Wimbledon in 2019, Simona Halep a evoluat luni pentru calificarea in sferturile de finala la editia din acest an.

FINAL Halep - Badosa 6-1, 6-2

SET 2, 6-2 Trei mingi de meci pentru Halep. Primele doua salvate de Badosa, la a treia a trimis afara si Halep e in sferturi la Wimbledon.

SET 2, 5-2 Serveste impecabil Halep pentru un game la zero.

SET 2, 4-2 Halep obtine break-ul si se poate desprinde hotarator spre calificarea in sferturile de finala.

SET 2, 3-2 Reflex senzational din partea Simonei la o minge venita cu fileul. O executie pretentioasa prin care inchide game-ul de serviciu.

SET 2, 2-2 Trei mingi de break ratate de Halep in acest cel mai lung game din meci. Badosa a rupt la un moment dat echilibrul cu o scurta la care Halep n-a ajuns si chiar a alunecat usor cu piciorul drept. Nimic ingrijorator pentru Simona.

SET 2, 2-1 Un as si o dubla greseala in acelasi game pentru Halep. Apare prima minge de break in dreptul lui Badosa, de la 40-15 pentru Halep. Se apara bine Halep si salveaza pana la urma game-ul.

SET 2, 1-1 Badosa intrerupe seria Simonei cu un game solid de serviciu. Iberica a reusit si o frumoasa lovitura castigatoare de forehand.

SET 2, 1-0 Game alb de serviciu pentru Halep.

PRIMUL SET ADJUDECAT AUTORITAR

SET 1, 6-1 Minge de set Halep, cu revenire de la 15-40 pe serviciul lui Badosa. Iberica incearca lovitura decisiva pe forehand, dar trimite in fileu. Set adjudecat de Halep de o maniera categorica.

SET 1, 5-1 Al doilea game consecutiv adjudecat la zero de Halep. De aceasta data pe propriul serviciu. Domina autoritar Simona.

SET 1, 4-1 Break la zero obtinut de Halep. Aceasta a incheiat game-ul cu rever castigator in diagonala.

SET 1, 3-1 Halep isi castiga game-ul de serviciu revenind de la 15-30. Doua erori nefortate comise de Badosa.

SET 1, 2-1 Doua erori la rand comise de Badosa si apare prima minge de break a meciului. Badosa egaleaza dupa o minge care se opreste in fileu din partea Simonei. Apare a doua sansa de break si Halep face punctul cu un rever senzational in diagonala scurta a terenului.

SET 1, 1-1 Raspunde imediat Halep cu un game solid. Un singur punct cedat la serviciu.

SET 1, 0-1 Game la zero adjudecat de Badosa. Un game in care Halep a cautat sa-si regleze tinta.

19:15 A inceput meciul cu Badosa la serviciu.

19:10 Cele doua jucatoare au inceput incalzirea.

18:50 S-a incheiat primul meci al zilei pe arena centrala. Nick Kyrgios l-a invins pe Brandon Nakashima dupa un meci de cinci seturi. Urmeaza partida Halep - Badosa.

⇒Cotele oferite de CASA Pariurilor

Simona Halep o va intalni doar pentru a doua oara in cariera pe Paula Badosa din Spania.

Meciul celor doua este programat pe arena centrala de la All England Tennis.

In deschidere, de la 15:30 ora Romaniei, vor evolua Nick Kyrgios si americanul Brandon Nakashima.

Halep a ajuns in optimi fara sa fi cedat vreun set pana acum la Wimbledon 2022.

Le-a invins pe Karolina Muchova, Kirsten Flipkens si Magdalena Frech, aratand o forma promitatoare pentru fazele superioare ale competitiei.

“Imi propun sa castig toate meciurile”, a spus Halep dupa victoria cu Frech, atunci cand a fost intrebata despre ce-si propune pentru a doua saptamana.

Halep are 9-1 record pe iarba in acest an.

De cealalta parte, Badosa a disputat doar patru meciuri pe iarba (3-1).

Clasata pe locul patru mondial, dupa ce a fost chiar a doua la un moment dat, Badosa n-a cedat nici ea vreun set in confruntarile cu Louisa Chirico, Irina Bara si Petra Kvitova.

Singura intalnire directa de pana acum a avut loc chiar anul acest la Madrid Open.

Halep s-a impus acolo, pe zgura, cu 6-3, 6-1, intr-un meci disputat in turul secund.

Pe langa calificarea in sferturi, miza meciului de luni este data si de premiul in valoare de 310.000 de lire sterline oferit de organizatori.