Wimbledon

Simona Halep o invinge categoric pe Francesca Schiavone in turul 2 la Wimbledon

Dupa doua zile de amanari, meciul dintre Simona Halep si Francesca Schiavone a fost programat sa se dispute joi dupa-amiaza. A fost meciul doi de pe terenul al doilea, dupa partida Daniel Evans-Alexandr Dolgopolov, meci intrerupt la 6-6 si reluat dupa ora 13.

FINAL Halep - Schiavone 6-1, 6-1

SET 2 (6-1) Victorie categorica obtinuta de Simona Halep si o va intalni in turul 3 pe olandeza Kiki Bertens, favorita numarul 26. Halep a castigat la timp, pentru ca la Londra au aparut primele picaturi de ploaie de astazi.

SET 2 (5-1) Halep intinde frumos bratul si obtine break-ul spectaculos. Va servi pentru castigarea meciului.

SET 2 (4-1) Game extrem de important castigat de Halep de la 0-30 pe propriul serviciu. Schiavone a inceput sa se agate de toate mingile in cautarea unei rasturnari a scorului.

SET 2 (3-1) Schiavone castiga primul ei game pe propriul serviciu in acest meci.

SET 2 (2-0) Doua lovituri de vole pe rever ratate de Schiavone la rand si Halep face break-ul.

SET 2 (1-0) Game solid pentru Halep pe propriul serviciu. Schiavone rabufneste dupa o minge pierduta si se cearta ca este prea lenta.

INFO: Invingatoarea acestui meci o va intalni in turul 3 pe olandeza Kiki Bertens, revelatia turneului de la Roland Garros in acest an. Bertens a invins-o pe Mona Barthel in turul secund.

SET 1 (6-1) Halep castiga primul set cu un nou break, al treilea. Un joc foarte bun reusit de Simona in acest meci. Halep are o viteza in plus fata de Schiavone. Italianca nu a castigat niciun game pe propriul serviciu.

SET 1 (5-1) Un game extrem de lung, cu nu mai putin de sapte egalitati si trei mingi de break salvate de Halep. In cele din urma jucatoarea noastra inchide jocul cu un forehand castigator in lung de linie.

SET 1 (4-1) Retur devastator pus in teren de Halep la 15-30, dupa care Schiavone comite o dubla eroare si Halep obtine un nou break.

SET 1 (3-1) Schiavone isi ia inapoi unul dintre break-urile cedate anterior. Italianca a pus o scurta la fileu prin care a surprins-o pe Halep, dupa care a profitat de o minge trimisa de jucatoarea noastra in plasa fileului.

SET 1 (3-0) Halep salveaza minge de game pentru Schiavone la 40-30 si obtine in cele din urma al doilea break in acest meci. Un start de partida dominat autoritar de numarul 5 mondial.

SET 1 (2-0) Un prim game solid de serviciu pentru Halep. Se distanteaza rapid la 40-0, rateaza atacul din apropierea fileului, dar inchide apoi game-ul dupa ce si-a deschis spectaculos terenul cu reverul in lung de linie.

SET 1 (1-0) Halep ataca cu lovitura de forehand si o obliga pe Schiavone sa trimita afara. Break reusit de jucatoarea noastra in chiar primul game al meciului.

14:38 A inceput meciul cu Schiavone la serviciu. Un prim punct foarte spectaculos castigat de italianca, dupa care Halep a obtinut urmatoarele doua mingi.

Cotele meciului sunt oferite de Fortuna

apasa aici pentru toate cotele din tenis de azi

HALEP

SCHIAVONE

1,08

6,50

Programul de la Wimbledon a fost serios perturbat de ploaie, iar organizatorii fac eforturi pentru a ajunge cu meciurile la zi. Una dintre masuri a vizat scurtarea sistemului de joc pentru meciurile de pe tabloul masculin de dublu la formatul cel mai bun din trei seturi pentru faza primului tur.

Halep si Schiavone s-au mai intalnit o singura data pana acum, in 2013 la Marrakech pe zgura, iar jucatoarea din Italia se impunea atunci, cu 6-3, 6-2.

Intre timp cele doua jucatoare au avut directii diferite in cariera, Halep avansand spre topul ierarhiei mondiale, in timp ce Schiavone a iesit din primele o suta de locuri.

Jucatoarea din Italia ocupa inainte de Wimbledon pozitia 111, si a ajuns la Londra dupa doar un singur meci disputat pe iarba (0/1).

Pentru Halep meciul castigat in primul tur la Anna-Karolina Schmiedlova a fost primul disputat pe iarba, iar jucatoarea noastra a aratat o buna disponibilitate la efort.

Fortuna ofera o cota de 1.35 pentru o victorie a Simonei Halep in doua seturi.