Wimbledon

Monica Niculescu s-a calificat in turul 2 la Wimbledon. Marius Copil eliminat in primul tur

Marius Copil si Monica Niculescu au jucat joi in primul tur la Wimbledon. Dupa doua zile in care ploaia si-a facut de cap, soarele a iesit in sfarsit si straluceste cu generozitate deasupra complexului All England Tennis & Crocket Club. Tot joi va juca si Simona Halep cu Francesca Schiavone.

FINAL Niculescu - Krunic 6-1, 6-4

FINAL Copil - Pouille 4-6, 6-4, 4-6, 1-6

FINAL Cirstea - Kvitova 0-6, 4-6

14:20 Victorie facila obtinuta de Niculescu in primul tur la Wimbledon. Un 6-1, 6-4 administrat Alexandrei Krunic din Serbia in doar 65 de minute.

14:07 Niculescu si-a luat break-ul inapoi si a restabilit egalitatea (3-3) in setul al doilea.

13:59 Pouille il invinge in patru seturi pe Marius Copil si astfel ramanem fara jucator pe tabloul masculin. Copil a ajuns in premiera pe tabloul principal de la Wimbledon in urma tururilor de calificari.

13:52 Dublu break reusit de Pouille, iar Copil pare complet debusolat dupa pierderea setului trei la o minge controversata repetata de arbitru. Francezul are 4-0 in setul patru.

13:45 Copil isi pierde serviciul in debutul setului patru (0-1). Pouille conduce cu 2-1 la seturi.

13:42 Primul set castigat la pas de Niculescu in meciul de pe terenul 17 cu doua break-uri in fata adversarei din Serbia.

13:39 Copil pierde setul al treilea dupa un atac cu dreapta putin afara la 30-40 (4-6). Francezul Pouille are doua seturi la unu.

13:35 Niculescu obtine al doilea break in primul set al meciului cu Krunic (4-1). In continuare niciun break intre Copil si Pouille in setul al treilea.

13:20 Monica Niculescu incepe cu break meciul contra sarboaicei Alexandra Krunici (1-0). Intre timp s-a reluat si meciul Copil-Pouille de la 1-0 pentru francez in setul al treilea (1-1 la seturi).

UPDATE, JOI 11:20 Partida dintre Copil si Pouille va fi reluata de la ora 13 pe terenul 17. Tot joi si de la aceeasi ora va incepe si meciul Monica Niculescu-Alexandra Krunic (Serbia).

20:23 Meciul Copil-Pouille este momentan oprit din cauza unei burnite care cade la Londra si face ca iarba sa devina alunecoasa. Este o situatie incerta.

20:17 Copil restabileste egalitatea dupa doua seturi in meciul cu Pouille (6-4), dupa primul break luat in fata francezului in game-ul noua.

20:04 Kvitova serveste de patru ori la rand cu prima minge si inchide meciul cu un nou game alb (6-4). Victorie in doua seturi, cu 6-4, 6-0, pentru dubla campioana de la Wimbledon. Un succes in mai putin de o ora.

20:00 Game la zero reusit de Kvitova si jucatorea din Cehia se apropie cu pasi mari de victorie (5-3 in setul doi).

19:56 Copil revine de la 0-2 in debutul setului secund si egaleaza scorul dupa patru game-uri (2-2).

19:48 Kvitova obtine primul break al setului secund si preia conducerea in fata Soranei Cirstea (3-2).

19:40 Pouille nu conteaza pe serviciul lui Copil pana la 5-4 in primul set, cand profita de o rama a jucatorului nostru la minge de break si francezul pune mana pe primul set.

19:35 Primul game pus pe tabela de Sorana in debutul setului al doilea intr-un game in care a comis doua duble greseli.

19:27 Cirstea pierde primul set la zero in doar 15 minute. A obtinut doar patru puncte in sase game-uri si a comis o singura eroare nefortata. Nu mai putin de 24 de puncte direct castigatoare obtinute de Kvitova.

19:18 Se joaca pe toate terenurile, iar primul dintre romanii programati astazi care a intrat in joc este Marius Copil contra francezului Lucas Pouille. Sorana Cirstea are parte de un start de meci dificil cu Petra Kvitova, primele trei game-uri fiind cedate rapid de jucatoarea noastra.

19:00 Organizatorii de la Wimbledon au anulat mai multe meciuri programate miercuri din cauza ploii. Printre acestea se numara si disputa dintre Simona Halep si Francesca Schiavone.

14:50 Meciul Copil-Pouille a fost suspendat la doar cateva secunde dupa primul serviciul. Ploaia a revenit la Wimbledon si da in continuare peste cap intreg programul.

14:43 Marius Copil si Lucas Pouille au iesit la incalzire pe terenul 17.

UPDATE 13:30 Startul meciurilor este decalat din cauza conditiilor meteo improprii.

UPDATE 00:00 MiercuriSorana Cirstea joaca de la ora 15:00 cu Petra Kvitova. De la aceeasi ora Monica Niculescu o intaleste pe Aleksandra Krunic. De la 16:30 joaca si Halep cu Francesca Schiavone. Copil va intra primul miercuri de la ora 14:00 cu Lucas Pouille.

UPDATE 18:30 Toate meciurile au fost suspendate din cauza ploii. Se va mai juca doar pe terenul central, singurul de la Wimbledon care dispune de acoperis retractabil. Meciurile reprezentantilor nostri sunt programate pe terenurile 1, 5 si 8. Partidele au fost in cele din urma reprogramate pentru ziua de miercuri.

Sorana Cirstea a revenit in acest an in topul 100 mondial dupa o urcare spectaculoasa in clasamentul mondial, iar la Wimbledon este al doilea turneu de Mare Slem la care participa in 2016.

Sortii nu au fost deloc favorabili cand i-au scos-o in cale, inca din primul tur, pe Petra Kvitova, numarul 10 mondiala si de doua ori campioana pe iarba de la All England Tennis & Crocket Club.

Cele doua jucatoare s-au intalnit de sase ori pana acum in circuitul mondial profesionist, iar Kvitova conduce la general, cu 4-2.

Fortuna ofera o cota de 1.25 pentru victoria Petrei Kvitova, in timp ce Sorana Cirstea are o cota de 3.75.

Ultima disputa dateaza din 2014, cand jucatorea din Cehia a castigat in primul tur, cu 6-1, 5-7, 7-6 (4). Cirstea nu a mai castigat din sferturile turneului de la Toronto, anul 2013, cand a revenit de la set pierdut si s-a impus cu 4-6, 7-5, 6-2. Avea sa joace atunci finala contra Serenei Williams.

A existat chiar si un meci intre cele doua pe iarba de la Wimbledon, in 2010, ca si acum in faza primului tur. Kvitova a castigat in doua seturi, cu 6-2, 6-2.

Cirstea are un tur 3 atins in 2012 drept performanta etalon la Wimbledon, iar in acest an a castigat cinci din cele sapte meciuri jucate pe iarba, ajungand in sferturi la Mallorca dupa disputarea calificarilor.

Meciul Cirstea-Kvitova este programat marti dupa ora 18:30 si va fi live text pe onlinesport.ro