Wimbledon

GAME cu GAME Monica Niculescu in optimi la Wimbledon

Monica Niculescu a evoluat luni dupa-amiaza in optimile de finala ale turneului de la Wimbledon.

FINAL Niculescu - Bacsinszky 6-1, 5-7, 2-6

SET 3, 2-6 Final de partida. Bacsinszky izbucneste intr-un strigat prelung dupa ultimul punct al meciului. Monica Niculescu se opreste aici la Wimbledon 2015, dupa cel mai bun parcurs al sau din cariera pe iarba londoneza.

SET 3, 2-5 Niculescu ramane in meci cu un game la zero. Serveste insa elvetianca.

SET 3, 1-4 Break din nou Bacsinszky, iar la acest scor elvetianca favorita numarul 15 are prima sansa la calificarea in sferturile de finala.

SET 3, 1-3 Niculesu recupereaza unul dintre cele doua break-uri cu o scurta foarte eficienta. Jucatoarea noastra nu cedeaza lupta.

SET 3, 0-3 Inca un break pentru Bacsinszky pe fondul unui joc fara orizont din partea Monicai Niculescu. Aceasta greseste mult si pare tot mai nervoasa.

SET 3, 0-1 Lucrurile merg din rau in mai rau pentru Niculescu. Aceasta isi pierde serviciul chiar in debutul setului hotarator.

SET 2, 5-7 Niculescu pierde din pacate setul al doilea si meciul ajunge in decisiv.

SET 2, 5-6 Break la zero reusit de Bacsinsky. Este al cincilea break la rand.

SET 2, 5-5 Niculescu egaleaza cu break pentru a doua oara consecutiv salvand practic game-ul in care adversara servea pentru set.

SET 2, 4-5 Doua puncte castigate la rand de elvetianca. Aceasta va servi cu mingi noi pentru castigarea setului.

SET 2, 4-4 Break reusit de Monica dupa o urcare la fileu. Ce smash spectaculos a reusit jucatoarea noastra.

SET 2, 3-4 Probleme pentru Niculescu la serviciu dupa ce rateaza o scurta. Prinsa in spate, jucatoare noastre n-are ce face si cedeaza break-ul.

SET 2, 3-3 Meciul a intrat intr-o faza de echilibru. Bacsinszky se agata de fiecare puncte pentru a ramane in meci. Este ultima ei sansa acest set secund.

SET 2, 2-2 Bacsinsky se mentine la egalitate cu Niculescu dupa un schimb interminabil de mingi. Anterior Niculescu taiase din elanul elvetiencei cu o scurta castigatoare la fileu.

SET 2, 1-0 Un game ceva mai complicat pe serviciul Monicai. Aceasta a revenit de la 15-30 si a trecut in avantaj.

SET 1, 6-1 Monica inchide primul set pe serviciu, un set in care a comis doar 4 erori nefortate si a fructificat trei din cele cinci sanse de break.

SET 1, 5-1 Niculescu domina autoritar si mai are nevoie de un singur game sa castige primul set.

SET 1, 4-1 Elvetianca greseste mai mult (8-4 la erori nefortate) si Niculescu pune din nou presiune pe serviciul advers. Are 30-0, insa Bacsinskzy gaseste o scurta castigatoare si taie din elanul jucatoarei noastre. In cele din urma Niculescu profita de o noua sansa de break si se distanteaza speram decisiv in acest prim set.

SET 1, 3-1 Minge de break salvata de Niculescu, iar apoi aceasta trece in avantaj cu un serviciu as, al doilea pentru ea in acest meci.

SET 1, 2-0 Niculescu serveste bine si dubleaza break-ul obtinut in debut cu un serviciu as.

SET 1, 1-0 Un prim game foarte bun reusit de Niculescu si aceasta reuseste break-ul. Ce inceput perfect de partida!

15:37 Incepe meciul cu Bacsinszky la serviciu.

15:31 Cele doua jucatoare au iesit la incalzire.

15:18 S-a incheiat prima partida programata pe terenul 18, cea dintre Govortsova si Keys. Aceasta din urma s-a impus in trei seturi si accede in sferturi de finala.

Aflata in premiera in optimi la Wimbledon, Niculescu o va intalni pe elvetianca Timea Bacsinszky, a 15-a favorita.

Niculescu are 4-1 la general in fata acesteia, iar ultima intalnire dateaza de acum patru ani si jumatate.

Meciul este live text in aceasta pagina, luni dupa-amiaza, dupa 15:30. Partida celor doi este a doua programata pe terenul numarul 18.

Primul meci de pe terenul 18 este cel dintre Olga Govortsova si Madison Keys.