Wimbledon

GAME cu GAME Irina Begu-Maria Sharapova in turul 3 la Wimbledon

Irina Begu, a 29-a favorita la Wimbledon, a a ajuns in cea mai inalta faza din istoria participarilor sale la turneul londonez, iar vineri dupa-amiaza a infruntat-o pe fosta campioana Maria Sharapova, cap de serie numarul patru.

FINAL Begu - Sharapova 4-6, 3-6

SET 2, 3-6 Sharapova inchide meciul dupa un retur afara din partea Irinei.

SET 2, 3-5 Al treilea game la rand reusit de Begu si dintr-odata toata presiunea se muta pe Sharapova.

SET 2, 2-5 Break reusit de Begu, primul in acest meci cu Sharapova. De inca unul ar fi nevoie si de doua game-uri perfecte la serviciu pentru o intoarcere spectaculoasa.

SET 2, 1-5 As cu serviciul doi pentru Begu si aceasta sparge gheata in acest set. Sharapova contestase cu un challenge, dar n-a avut dreptate.

SET 2, 0-5 Nimic de facut pe serviciul rusoaicei, iar Sharapova mai are nevoie de un singur game pentru calificarea in optimi.

SET 2, 0-4 Al doilea break reusit de Sharapova. Begu nu-si mai gaseste echilibrul dupa pierderea primului set.

SET 2, 0-3 Sharapova dicteaza ritmul si o impinge pe Begu tot mai in spatele terenului. De acolo Irina are putine optiuni.

SET 2, 0-2 Begu rateaza un smash pe care l-a avut in racheta, apoi comite o dubla, iar Sharapova o pedepseste cu o scurta. Inca o eroare din partea Irinei ii ofera rusoaicei break-ul la zero.

SET 2, 0-1 Forehand scapat afara de Begu, astfel ca primul game ii revine rusoaicei.

SET 1, 4-6 Begu rateaza mingea de 5-5, iar Sharapova nu sta prea mult la discutii si inchide setul cu prima sansa de care a beneficiat printr-un forehand castigator in coltul terenului.

SET 1, 4-5 Isi face serviciul Sharapova, desi a comis la randul sau a treia dubla eroare.

SET 1, 4-4 Game foarte important castigat de Begu. A avut 40-0, dar a comis o noua dubla, a treia, si Sharapova revenise amenintator la 40-30. Begu a gasit insa un voleu castigator din apropierea filului si smulge aplauzele publicului spectator.

SET 1, 3-4 Game alb reusit de Sharapova. Aceasta a lovit o minge in directia Irinei fara a-si cere scuze pentru intentie.

SET 1, 3-3 A doua dubla si pentru Begu, dar din fericire aceasta se produce la 40-0. Begu isi face serviciul si se mentine la egalitate cu a 4-a favorita a turneului.

SET 1, 2-3 Sharapova serveste bine si ajunge rapid la 40-0, cand se produce un scurtcircuit. A doua dubla greseala a rusoaicei. Din pacate Begu rateaza un forehand la 40-30, dupa ce fileul a modificat directia mingii.

SET 1, 2-2 Begu isi face serviciul si tine aproape de Sharapova. Important este ca rusoaica sa nu fie lasata sa-si faca jocul de regularitate.

SET 1, 1-2 Game solid de aceasta data reusit de Sharapova. Aceasta este dispusa sa avanseze la fileu dupa serviciu, iar Begu este obligata la o aparare continua.

SET 1, 1-1 Break luat inapoi rapid de Sharapova, desi Begu incepuse bine game-ul si a avut 30-0.

SET 1, 1-0 Sharapova comite o dubla greseala la 30-30 si Begu are prima sansa de break a meciului. Rusoaica scapa reverul afara, iar primul game ii revine Irinei Begu.

17:24 A inceput meciul cu Sharapova la serviciu.

17:06 S-a incheiat meciul dintre Wawrinka si Verdasco. Victorie in trei seturi pentru elvetian.

A doua intalnire dintre cele doua este programata pe terenul unu de la All England Tennis & Crocket Club dupa meciul care-i opune pe Stan Wawrinka si Fernando Verdasco. Acesta incepe la ora 15:00.