Wimbledon

Final de drum pentru Monica Niculescu la Wimbledon

Jucatoarea Monica Niculescu s-a oprit, luni, in optimile de finala la Wimbledon, dupa ce a pierdut in trei seturi intalnirea cu Timea Bacsinszky din Elvetia.

A 15-a favorita la castigarea turneului londonez s-a impus cu 1-6, 7-5, 6-2, la capatul unui meci inceput foarte bine de Niculescu.

Jucatoarea noastra a castigat primul set de o maniera entuziasmant de categorica si perspectiva unei calificari in sferturile de finala prindea tot mai mult contur.

Bacsinszky a ridicat nivelul jocului in al doilea set si a pus-o pe Niculescu sa alerge in permanenta dupa egalare.

Elvetianca a reusit doua break-uri, dar de fiecare data Niculescu a raspuns imediat si a egalat, insa nu a mai avut ce face la al treilea break consecutiv al adversarei.

Din rau in mai rau, Niculescu si-a pierdut primele doua game-uri de serviciu din setul decisiv si s-a vazut repede condusa cu 3-0.

A recuperat un break, dar doar pentru a-si pierde din nou serviciul si scorul s-a dus rapid la un 5-1 dezarmant.

Un game la zero a pastrat-o pe Niculescu in meci, insa numai pentru a-i mai oferi o data sansa lui Bacsinszky sa inchida meciul la serviciu.

Niculescu paraseste cu fruntea sus turneul de la Wimbledon si cu 127.000 de lire sterline in cont, insa impresia generala este ca Bacsinszky era totusi o adversara care, cu ceva mai multa sansa, putea fi invinsa pentru o calificare in sferturi.