Wimbledon

Djokovic il invinge pe Dimitrov si este in finala la Wimbledon

Meci de mare angajament intre doi balcanici, Novak Djokovic si Grigor Dimitrov, vineri dupa-amiaza in prima dintre semifinalele turneului de la Wimbledon. Castig de cauza a avut pana la urma Djokovic, jucatorul mai experimentat la acest nivel, care a castigat partida in patru seturi.

Dimitrov a inceput mai bine semifinala cu Djokovic si l-a tinut pe sarb la respect in primele game-uri cu serviciul sau puternic si bine plasat.

A fost nevoie de o ezitare a bulgarului pentru ca Djokovic sa izbuteasca un break la zero, care I-a fost suficient principalului favorit pentru castigarea setului inaugural in doar 27 de minute.

Djokovic a mentinut ritmul si in debutul actului al doilea, conducand cu 3-1 la adapostul unui break luat in jocul al treilea.

Din acel moment Dimitrov a schimbat planul tactic, a devenit mult mai agresiv la retur si a castigat setul al doilea cu cinci game-uri la rand.

Echilibrul a fost cuvantul de ordine in setul al treilea, decis in urma unui tie-break dominat autoritar de Djokovic si adjudecat la doi in doar cinci miunte.

A urma setul patru in care Djokovic a avut prim planul si a trecut in fata cu break la 2-1, insa Dimitrov a recuperat game-ul pierdut pe propriul serviciu si a trimis din nou setul in tie-break nu inainte de a fi ratat o minge de set la 5-4 pe serviciul advers.

Djokovic a trait periculos, inclusiv in tie-break, unde a salvat trei mingi de set la 3-6 si inca una la 7-6 pentru adversar. In cele din urma sarbul a castigat cu 9-7 si va juca finala de duminica.