Victorie uriasa pentru Irina Begu la Madrid. Patricia Tig ajunge si ea in turul 3

Irina Begu a revenit de la un set pierdut si 5-6 in al doilea contra ibericei Garbine Muguruza pentru a castiga meciul in trei seturi.

A fost 5-7, 7-6, 6-3 pentru Begu, care o elimina astfel pe a treia favorita a turneului WTA Premier Mandatory de la Madrid si merge in turul al treilea.

Begu a condus cu 5-2 in primul set, dar Muguruza a intors rezultatul si a luat setul in extremis dupa cinci jocuri la rand.

Jucatoarea iberica a servit pentru castigarea meciului la 6-5 in al doilea set, insa Begu nu a cedat si a reusit break-ul, trimitand astfel setul in tie-break.

S-a ajuns in decisiv, iar jucatoarea noastra a transat disputa cu doua break-uri in fata adversarei.

Begu o eliminase in primul tur pe Eugenie Bouchard din Canada in urma unui alt meci de trei seturi, iar in turul al treilea o va intalni pe Christina McHale, o adversara care cel putin potrivit calculelor hartiei este la indemana Irinei.

Patricia Tig s-a calificat si ea in turul al treilea, dupa ce a invins-o tot luni pe Sloane Stephens din Statele Unite, cu 6-2, 6-3.