US Open

US Open: Irina Begu si Alexandra Dulgheru, eliminate in primul tur la US Open. Trimite meciul in decisiv cu 6-0

Marti, in a doua zi a US Open, au debutat in competitia Grand Slam-ului de la New York patru dintre cele cinci jucatoare din Romania aflate pe tabloul principal de simplu. Simona Halep, Irina Begu si Alexandra Dulgheru au fost programate in deschiderea zilei de la ora 18:00. Doar Simona Halep a reusit calificarea in turul secund.

FINAL Begu-Govortsova 1-6 6-0 7-6 (3)

20:25 Din pacate, Irina Begu (favorita 28) paraseste din primul tur competitia de la US Open, dupa ce a intors spectaculos rezultatul si a avut 5-3 in decisiv cu break in fata.

20:20 La US Open in decisiv se joaca tie-break. Este singurul turneu de Mare Slem unde se aplica aceasta regula (6-6).

20:00 La serviciu urmeaza Begu pentru castigarea partidei. Din pacate, Begu cedeaza in fata presiunii si Govortsova izbuteste sa-si ia inapoi break-ul (5-4).

19:52 Begu se apropie la un singur game de castigarea meciului si calificarea in turul 2 (5-2).

19:37 Break reusit de Begu si jucatoarea noastra ia o optiune serioasa pentru castigarea meciului (3-1).

19:31 Doua mingi de break a salvat Begu inainte de a reveni la conducere (2-1).

19:22 Begu a inceput cu serviciul setul decisiv si are 1-0 in fata adversarei din Belarus.

19:15 In continuare ne concentram atentia asupra terenului 15, unde Irina Begu a trimis in decisiv intalnirea cu Olga Govortsova. Intre timp Lesia Tsurenko a eliminat-o in doua seturi pe Lucie Safarova, favorita 6, cu 6-4, 6-1.

19:14 Alexandra Dulgheru este eliminata dupa un meci de putin peste o ora. Victorie fara drept de apel obtinuta de a 11-a favorita, Angelique Kerber, cu 6-3, 6-1.

FINAL Halep - Erakovic 6-2 3-0

19:07 Final de partida. Marina Erakovic abandoneaza meciul din cauza unei accidentari la coapsa dreapta. In turul urmator Halep joaca impotriva invingatoarei dintre Putintseva si Bondarenko.

[news-115541]

SET 2, GAME 3 Alte doua mingi de break pentru Simona Halep. Retur fantastic reusit de jucatoarea noastra si break-ul este obtinut, al doilea in acest set (3-0).

SET 2, GAME 2 Break-ul obtinut anterior este dubla de Simona cu un game de serviciu foarte bun. Jucatoarea noastra evolueaza foarte bine si trimite multe mingi inapoi fortand eroarea adversarei (2-0).

SET 2, GAME 1 Halep incepe cu un break, la fel cu a facut-o si in debutul actului inaugural.

18:56 Se reia partida cu Erakovic la serviciu.

18:53 Erakovic primeste ingrijiri medicale in pauza dintre seturi.

SET 1, GAME Constanta si forta pentru Simona Halep la serviciu in acest prim set. Un prim set adjudecat rapid cu doua break-uri in fata (6-2).

SET 1, GAME 7 Trei puncte la rand obtinute de Halep si jucatoarea noastra are minge de break de la 15-40. Erakovic egaleaza cu un prim serviciu puternic, dar nu are ce face la a doua minge si Halep va servi pentru set la 5-2.

SET 1, GAME 6 Inca un game de serviciu obtinut fara probleme de Halep (4-2). Erakovic a incercat sa se agate de ultima minge, dar Halep a inchis cu o lovitura spectaculoasa.

SET 1, GAME 5 Erakovic urca la fileu curajos, dar scapa voleul in afara terenului (15-15). In cele din urma neozeelandeza isi face serviciul, iar Halep ramane la conducere (3-2).

SET 1, GAME 4 Halep reuseste un prim game alb si conduce cu 3-1 la adapostul unui break avantaj.

SET 1, GAME 3 Primul game reusit de Erakovic. Un game in care jucatoarea din Noua Zeelanda a servit si primul sau as, iar la 40-15 a beneficiat de un retur afara din partea Simonei (2-1).

SET 1, GAME 2 O scurta la care Halep ajunge cu usurinta si finalizeaza cu dreapta in lung de linie (30-15). Vine si prima dubla greseala din partea Simonei. Doua erori nefortate din partea lui Erakovic si Halep castiga primul sau game de serviciu (2-0).

SET 1, GAME 1 Trei mingi de break pentru Halep. Prima este salvata de Erakovic, dar la a doua jucatoarea din Noua Zeelanda a solicitat un hawk eye si a gresit. Mingea trimisa de Halep prinsese linia din spate a terenului (1-0).

18:19 A inceput meciul cu Erakovic la serviciu.

18:17 Pe alte doua terenuri au inceput meciurile Dulgheru-Kerber si Begu-Govortsova. Revenim cu amanunte de acolo pe masura desfasurarii evenimentelor.

18:15 Erakovic are 27 ani si este clasata in prezent pe locul 99 mondial. In 2015 are un bilant de 7 victorii si 13 infrangeri, cu o semifinala la Pattaya. Turul 2 la US Open in 2014 este cel mai bun rezultat al sau in turneul american.

18:14 Halep incepe US Open cu un bilant de 40 de victorii si 11 infrangeri. Cel mai bun rezultat al sau la US Open este turul 4 atins in 2013. Anul precedent Halep s-a oprit in turul 3.

18:12 Cele doua jucatoare incep incalzirea. Halep a castigat tragerea la sorti si a ales sa primeasca.

18:10 "Sunt increzatoare si nerabdatoare sa incep acest turneu. Voi intra pe teren sa castig", a spus Halep la microfonul postul american ESPN inainte de intrarea pe arena Arthur Ashe.

INFO: Halep si Erakovic se intalnesc pentru prima data in cariera.

Simona Halep, a doua favorita a intrecerii, are onoarea de a deschide ziua pe arena centrala Arthur Ashe impotriva Marinei Erakovic din Noua Zeelanda.

Cap de serie numarul 28, Irina Begu o infrunta de la aceeasi ora pe terenul 15 contra bielorusei Olga Govortsova.

Pe arena Grandstand, a treia arena ca marime din complexul Flushing Meadows, Alexandra Dulgheru joaca impotriva nemtoaicei Angelique Kerber, a 11-a favorita a turneului.

Monica Niculescu, singura reprezentanta a noastra care va intalni o jucatoare din calificari, inchide ziua pe terenul 16 impotriva rusoaicei Alexandra Panova.