Un canadian de 20 de ani il elimina pe Federer la Halle

Felix Auger-Aliassime, locul 21 mondial, a reusit surpriza in turneul ATP 500 de la Halle, Germania, in plina pregatire a Grand Slam-ului pe iarba de la Wimbledon.

Auger-Aliassime a revenit de la set pierdut si l-a invins pe Roger Federer, numarul 2 mondial, cu 4-6, 6-3, 6-2, dupa un meci de o ora si 45 de minute.

In varsta de doar 20 de ani, canadianul Auger-Aliassime a spus ca nu se astepta sa-l invinga pe idolul sau din tenis.

“Este o victorie extraordinara. Nu ma asteptam. Bineinteles ca intri pe teren cu gandul la victorie, dar Roger a fost idolul meu.

“A fost o onoare imensa sa joc cu el si sa-l inving e ceva incredibil”, a spus tanarul jucator din Canada.

Felix Auger-Aliassime are un sezon de iarba foarte bun, in urma cu o saptamana disputand finala de la Stuttgart, pierduta in fata lui Marin Cilic din Croatia.

Singurul set pierdut de canadian in sase meciuri pe iarba este cel din partida cu Federer, multiplu campion la Wimbledon.