Turneul Campioanelor

Turneul Campioanelor: Simona Halep scapa de Maria Sharapova. Rusoaica, eliminata in faza grupelor

O intalnire intre Simona Halep si Maria Sharapova in semifinale la Turneul Campioanelor nu mai este posibila, dupa ce jucatoarea din Rusia a pierdut orice sansa matematica de a mai prinde unul dintre primele doua locuri in Grupa Alba.

Sharapova avea nevoie de o victorie in doua seturi in fata polonezei Agnieszka Radwanska pentru a putea spera la calificare, cu conditia ca si Caroline Wozniacki sa o invinga la fel de clar pe cehoaica Petra Kvitova.

Dupa un prim set castigat cu 7-5 si un set al doilea in care a condus la un moment dat cu 5-1, servind de doua ori pentru inchiderea meciului, Sharapova a pierdut setul dramatic la tie-break si cu aceasta ocazie orice sansa de a mai ajunge in semifinale.

Apasati aici pentru a vedea clasamentul actualizat in Grupa Alba dupa meciul Sharapova-Radwanska.

Eliminarea Mariei Sharapova mai inseamna si ca Serena Williams este sigura de primul loc in clasamentul mondial WTA la finalul anului.

In cele din urma Sharapova s-a adunat pentru setul decisiv si a castigat meciul cu 7-5, 6-7 (4), 6-2. O victorie de palmares pentru jucatoarea din Rusia, in timp ce Radwanska ramane la mana rezultatului din partida Wozniacki-Kvitova.