Turneul Campioanelor

Turneul Campioanelor: Caroline Wozniacki castiga Grupa Alba si o trage in semifinale pe Agnieszka Radwanska

Daneza Caroline Wozniacki a castigat, vineri, si al treilea meci in Grupa Alba la Turneul Campioanelor obtinand astfel prima pozitie in clasament.

Wozniacki a invins-o in ultima partida pe cehoaica Petra Kvitova, cu 6-2, 6-3, la capatul unui meci pe care l-a dominat fara sa forteze prea mult.

Kvitova a condus cu 2-1 si break in debutul meciului, dar a urmat o serie de cinci game-uri la rand pentru daneza, aceasta adjudecandu-si setul in 34 de minute.

Campioana de la Wimbledon a repetat scenariul si in al doilea set, conducand cu 2-0, dar din nou Wozniacki a legat o serie de trei game-uri si a trecut in fata.

Un nou break obtinut la 4-3 a inclinat decisiv balanta si Wozniacki s-a impus in minimum de seturi luand-o dupa ea in semifinale pe poloneza Agnieszka Radwanska.

Apasati aici pentru a vedea clasamentul actualizat la finalul Grupei Albe.

Maria Sharapova si Petra Kvitova au parasit competitia.

Din cealalta grupa vor veni Simona Halep, calificata deja, Ana Ivanovic sau Serena Williams.