Turneul Campioanelor

Simona Halep i-a servit un set de infarct Serenei Williams, apoi a facut un gest de mare campioana

Serena Williams avea nevoie de un set castigat de Simona Halep in fata Anei Ivanovic pentru a avansa alaturi de romanca in semifinalele turneului din Singapore. Si Halep a condus cu 5-2, insa setul a ajuns la tie-break si l-a pierdut! Mica sora Williams trebuie sa se fi uitat cu ochii cat cepele la acel set pierdut pe muchie de cutit, un set pe care nu il va uita niciodata, intr-un meci al unor alte persoane pe care l-a urmarit mai mult decat pe oricare din intreaga sa cariera.

Serena  Williams trebuie sa fi stat cu ochii pe acest meci ca pe butelie. Avea nevoie de setul lui Halep pe care l-ar fi dat oricand pe un regat. Si acesta nu a mai venit! Cel putin nu primul.

Halep a condus cu 5-2 in primul set, avea doua breakuri avans, insa a fost egalata la 5. La tie-break, Halep a fost condusa cu 5-3, dar a egalat, apoi a avut minge de set, anulata de Ivanovic.

La 6-6 in tie-break, Halep a lovit cu rama, iar Ivanovic a avut minge de set, pe serva lui Halep, insa a trimis un retur din prima afara, grabinsu-se inutil, in loc sa puna mingea pe teren si sa vada ce se intampla!

La 7-7, Halep a trimis o minge in banda iar apoi i-a ridicat la fileu de doua ori mingea adversarei, care a castigat si a avut a doua minge de set pe care nu a mai ratat-o, castigand tie-break-ul cu 9-7 dupa ce Halep i-a mai inaltat o minge, parca doar-doar sa nu o rateze!

In setul al doilea, americanca a continuat sa stea la mana Simonei Halep, iar aceasta si-a facut treaba profesionist. Desi nu avea nevoie de un meci in trei seturi, pentru ca era deja calificata, Halep a jucat ca sa castige, fara sa ii pese de Serena Williams si i-a lui Anei Ivanovic setul al doilea.