Turneul Campioanelor

Serena Williams o invinge pe Ana Ivanovic in grupa Simonei Halep

Lidera mondiala Serena Williams a respectat calculele hartiei si a castigat, luni, partida inaugurala de la Turneul Campioanelor.

Williams a depasit-o pe Ana Ivanovic, cu 6-4, 6-4, la capatul unui meci incheiat dupa o ora si un sfert de la primul serviciu.

Primul game a avut o intindere de peste cinci minute si a fost castigat de sportiva de peste ocean, dupa care Williams a trecut in avantaj la adapostul unui prim break (4-1).

Ivanovic a salvat doua sanse de break, dupa care a intors spectaculos rezultatul. Astfel, de la un 5-1 pentru Williams s-a ajuns la 4-4.

Williams si-a castigat serviciul si a pus presiune pe serviciul adversarei, iar Ivanovic a cedat cu o dubla greseala la 15-40.

Setul al doilea a stat in echilibru si doar un break in acelasi game zece ca in primul set a inclinat balanta.

Serena Williams a servit nu mai putin de 12 asi in acest meci, spre deosebire de Ivanovic care a avut un mare zero in dreptul ei la acest capitol.