Turneul Campioanelor

LIVE Turneul Campionelor: Simona Halep contra Ana Ivanovic. Primul loc in grupa este asigurat si o intalneste pe Radwanska. Halep o trage dupa ea in semifinale pe Serena Williams

Simona Halep o intalneste, vineri de la ora 14:30, pe Ana Ivanovic in ultimul meci din Grupa Rosie la Turneul Campioanelor din Singapore. Simona Halep va juca impotriva jucatoarei Agnieszka Radwanska, daca va castiga Grupa Rosie. In cazul in care iese pe 2, Halep o va intalni pe Caroline, Wozniacki, mult mai in forma. Situatia grupelor si tabloul final de la Turneul Campioanelor sunt aici. Semifinalele de sambata sunt programate la 9:30, respectiv 13:00.

LIVE Simona Halep - Ana Ivanovic 6-7 (7-9), 6-3, 3-6 Apasati F5 pentru refresh.

CALCULE
Halep termina grupa pe primul loc indiferent daca pierde meciul cu Ivanovic, iar Serena Williams merge in semifinale de pe locul doi dupa ce Simona a castigat un set cu Ivanovic.

SET 3, 3-6 Victorie de palmares pentru Ana Ivanovic. Halep, desi invinsa, castiga grupa rosie cu doua victorii si o infrangere.

SET 3, 3-5 Break reusit de Ivanovic si aceasta va servi pentru meci.

SET 3, 3-4 Ivanovic se pastreaza la conducere dupa un game adjudecat la 30 cu un forehand castigator in lung de linie.

SET 3, 2-2 Dubla greseala comisa de Halep si Ivanovic are doua mingi de break. Serviciul o scoate din nou pe Halep din incurcatura. Egalitate la 40. Game-ul este incheiat cu un as la 175 km/h.

SET 3, 1-2 Ivanovic cedeaza complet initiativa si ofera Simonei trei mingi de break. Pare complet debusolata sarboaica, dar gaseste puterea de a obtine patru puncte la rand si a reveni la conducere.

SET 3, 0-1 Ivanovic castiga primul game. Ea mai joaca doar pentru palmares si banutii acordati de WTA pentru o victorie in grupa. Diferenta de la 1/2 la 2/1 in grupa este de 140.000 de dolari.

SET 2, 6-3 Serveste Halep pentru set. Primele doua mingi intra perfect si se duce rapid la 30-0. Sunt trei mingi de set pentru Halep si implicit pentru prezenta Serenei Williams in semifinale. Ivanovic este prabusita si este eliminata dupa ce returneaza in fileu.

SET 2, 5-3 Doua duble comise de Ivanovic intr-un game si Halep are minge de break. Returul se opreste in fileu si Ivanovic revine la 40 egal. La Minge de game Halep pune o scurta fabuloasa si o trimite direct pe banca, la propriu, pe Ivanovic. Din nou egalitate, dar Ivanovic insista sa se bata singura in acest meci. Break Halep dupa un cadou picat din racheta Anei.

SET 2, 4-3 Dubla urmata de un as pe serviciul Simonei. A doua dubla in acest game (30-30). Vine o greseala nefortata si Ivanovic are minge de break. Primul serviciu nu-i intra Simonei, iar dreapta se opreste in fileu.

SET 2, 4-2 Antrenorul lui Ivanovic cauta sa o tempereze pe aceasta: "Nu poti sa joci agresiv tot timpul". Intre timp jocul s-a reluat si Halep castiga punctul cu un retur de senzatie. Minge de break salvata de Ivanovic. Traieste in continuare periculos sarboaica.

SET 2, 4-1 Serviciul ii functioneaza Simonei, in timp ce Ivanovic se plimba fara reactie pe teren. Sarboaica s-a taiat complet in acest set, dar sa nu ne grabim. Halep a avut 5-2 si in primul.

SET 2, 3-1 Halep forteaza si o alearga serios pe Ivanovic. Sunt doua sanse de break pentru Halep la 2-1 pentru ea in acest set secund. Ivanovic acuza si o probleme de sanatate sau este pur si simplu oboseala. Vine o dubla greseala, iar Halep se desprinde la 3-1.

SET 2, 1-0 Halep isi face treaba, castiga primul game al setului secund si de acum se poate gandi numai si numai la Agnieszka Radwanska, adversara din semifinala de sambata.

SET 1, 6-7 Daca n-ar fi fost spectaculos, acest tie-break ar fi trecut drept amuzant. Ivanovic a condus in permanenta, cu 4-2, 5-3, dar a comis erori care au uimit intreaga asistenta, pana chiar si pe Halep. Simona a trecut in avantaj, scor 6-5, cand a avut minge de calificare in semifinale pentru Serena Williams. A ratat-o, dupa care a prins o rama out, o minge scurta si o alta inaltata suficient cat Ivanovic sa nimereasca terenul. Suspanul continua...pentru Serena Williams si Caroline Wozniacki.

SET 1, 6-6 Halep forteaza intrarea in tie-break si din acest moment Simona este sigura de calificarea in semifinale de pe primul loc.

SET 1, 5-6 Serena Williams nu credem sa fi urmarit prea multe meciuri de tenis la viata ei, dar cu siguranta la acesta se uita. Dupa desfasurarea de pana acum pulsul liderei mondiale trebuie sa fie unul extrem de ridicat. Intre timp Ivanovic castiga al patrulea game consecutiv si trece in fata de la 2-5.

SET 1, 5-5 Ivanovic are mingea in mana, dar o trimite afara. Punctul nici macar nu se va rejuca dupa corectura venita din scaun de la Mariana Alves (30-30). Forehand inside out reusit de Ivanovic, adica o dreapta inversa pe romaneste, si aceasta are minge de break. Halep este supusa la o defensiva continua si greseste pana la urma.

SET 1, 5-4 Presiunea este pe umerii lui Ivanovic, iar Halep mai pune si ea paie pe foc. Doua puncte castigate de jucatoarea noastra si Halep are 30-0 pe serviciul advers. Al treilea challenge castigat de Halep. Nu doar ca joace foarte bine tenis, dar are si o inspiratie de invidiat. Sunt trei puncte la rand obtinute de Ivanovic. Sarboaica strange scorul si lupta pana la capat, insa Halep mai are o sansa de a inchide setul pe propriul serviciu.

SET 1, 5-3 Halep a servit pentru castigarea setului. Un game care ar fi putut lamuri multe necunoscute in Grupa Rosie, un game care i-ar fi adus lui Halep primul loc in grupa si calificarea Serenei Williams in semifinale. Pana acolo insa Halep trebuie sa recupereze din nou. Ivanovic are trei sanse de break ca si mai devreme. Primele doua mingi salvate de Halep cu serviciul. Vine si a treia dupa ce Halep se dovedeste inspirata cerand un challenge. A avut dreptate si o egaleaza pe Ivanovic, dar sarboiaca trimite un retur prin care face diferenta, apoi profita de o minge trimisa in plasa de Halep. Se produce break-ul.

SET 1, 5-2 Dubla greseala comisa de Ivanovic si sunt doua sanse de break pentru Halep. Ar fi al cincilea game al meciului pentru jucatoarea noastra. Prima este anulata de Ivanovic cu un serviciu puternic si bine plasat. Ce minge rateaza Ivanovic dupa o urcare la fileu si ramasa practic cu poarta goala trimite in afara, pentru a folosi o comparatie din alte sporturi. Nici ei nu-i vine sa creada.

SET 1, 4-2 Halep continua sa serveasca impecabil cu prima minge si ajunge la un procentaj de 78%. Doar 52 de procente pentru Ivanovic, care intre timp recupereaza unul dintre break-uri. Mingea Simonei s-a oprit in fileu si auzim strigatul de incurajare al sarboaicei. Banca Anei Ivanovic se bucura la fiecare game castigat de jucatoarea lor de parca ar fi castigat cel putin un turneu de Mare Slem. 3-4 oameni sunt in picioare cu pumnii stransi mereu.

SET 1, 4-1 Inca un break reusit de Halep pe un serviciu tot mai fragil al Anei Ivanovic. Sarboaica a intrat in panica dupa un inceput extrem de agresiv si in mod evident i-a luat frica Simonei.

SET 1, 3-1 Trei mingi de re-break pentru Ivanovic, care la ultimul punct a pus o scurta inteligenta la care Halep n-a mai ajuns. Prima sansa este anulata de Halep cu un backhand castigator in diagonala. Halep egaleaza in cele din urma la 40 intr-un game in care a revenit de departe. Game foarte important pentru moral mai ales obtinut de Halep. Serviciul a facut diferenta si de aceasta data.

SET 1, 2-1 Halep incepe ofensiva si o prinde pe Ivanovic cu un contre pied inteligent. Punct castigator apoi cu forehand-ul in lungul liniei. Ivanovic revine in acest game de la 15-30, iar SImona o intoarce pe teren pe Ivanovic. Game-ul se terminase in opinia sarboaicei si a arbitrei de scaun, insa reluarea oficiala solicitata de Halep a aratat ca ultima minge a fost clar afara. Jocul continua si Ivanovic acuza socul. Minge trimisa in fileu, iar Halep are prima sansa de break pe care o fructifica.

SET 1, 1-1 Agresiva la retur Ivanovic trimite o minge la care Halep nu mai ajunge. Jucatoarea noastra egaleaza la 15 cu un serviciu bun, fortand-o pe adversara sa trimita afara. In cele din urma Halep isi castiga game-ul la 30. A servit bine Simona, gasind primul serviciu cu usurinta.

SET 1, 0-1 Ivanovic porneste tare, cu o dreapta bine tintita in terenul Simonei. Inca un serviciu bun si returul se opreste in fileu (30-0). Halep asteapta bine pozitionata serviciul al doilea pentru un retur castigator in coltul terenului. Primul punct al Simonei in acest meci, insa game-ul este al sarboaicei.

14:40 Incepe meciul cu Ivanovic la serviciu.

14:34 Halep castiga tragerea la sorti si alege sa inceapa la primire.

14:32 Bun gasit prieteni ai tenisului. De la aceasta ora suntem din nou alaturi de Simona Halep la Turneul Campioanelor.

La ora partidei de vineri Halep este deja calificata matematic in semifinalele turneului, dupa ce Eugenie Bouchard i-a luat un game Serenei Williams in meciul direct de joi dupa-amiaza.

In aceste conditii, Halep merge in semifinale indiferent de rezultatul direct al partidei cu Ivanovic, confruntarea celor doua urmand a determina doar a doua jucatoare calificata in careul de asi.

Halep are doua victorii in Grupa Rosie dupa ce le-a invins in minimum de seturi pe Eugenie Bouchard si Serena Williams.