Turneul Campioanelor

Pennetta obtine prima victorie la Turneul Campioanelor si ramane in carti in Grupa Rosie

Flavia Pennetta a invins-o marti pe Agnieszka Radwanska in primul meci al zilei gin Grupa Rosie, de la Turneul Campioanelor, cu 7-6 (7-5) 6-4.. A doua intalnire din Grupa Rosie are loc de la 13:30 intre Simona Halep si Maria Sharapova.

Este prima victorie a Flaviei Pennetta la Turneul Campioanelor. Italianca fusese invinsa in primul meci din grupe de Simona Halep.

Apasati aici pentru clasamentul actualizat din Grupa Rosie.

Castigatoarea surpriza din acest an de la US Open a parut ca nu ii va pune probleme Agnieszkai Radwanska in drumul spre victorie. Poloneza a inceput cu un break, insa Pennetta a reusit si ea un break la mijlocul primului set, egaland la 3.

Radwanska a reusit rapid un re-break, insa nici Pennetta nu s-a lasat mai prejos egaland la 5. Primul set a ajuns la tie-break, acolo unde s-a mers cap la cap (2-2, 3-3 si apoi 4-4), pana cand Pennetta s-a desprins si a reusit sa castige cu 7-5.

Setul al doilea a inceput echilibrat, insa Radwanska a parut sa aiba probleme fizice, aratand un joc apatic, retinut. Tot la mijlocul setului, la 3-3, Pennetta a bifat un break care a fost suficient sa faca diferenta. Pastrat pana la final, break-ul s-a dovedit a fi vital, iar Pennetta a castigat mansa secunda cu 6-4 ramanand cu sanse de calificare in semifinale, in grupa Simonei Halep.

FINAL Radwanska - Pennetta 6-7 (5-7) 4-6

10:36 Pennetta face break si conduce cu 4-3.

10:33 Este 3-3 in setul 2. Stere Halep, tatal Simonei Halep, este surprins de camerele tv in tribune la acest meci in timpul unui cascat copios, fara sa isi puna mana la gura.

10:27 Se merge cap la cap in acest set, este 3-2 pentru Radwanska.

10:17 In setul 2, Pennetta cere o pauza medicala, meciul se reia rapid. Fara break pana acum in setul 2.

10:05 Penntta castiga un tie-break echilibrat si reuseste primul sau set la un Turneu al Campioanelor.

9:56 Se ajunge in tie-break.

9:50 Pennetta nu se lasa si reuseste un break vital, egaland la 5. Radwanska incepe sa si greseasca.

9:35 Radwanska raspunde rapid prin re-break si face 4-3, ramanand cu prima sansa in set.

9:33 Penneta reuseste si ea un break la prima sansa din acest meci si egaleaza la 3 in setul 1.

9:15 Radwanska incepe cu un break.

9:08 Partida va incepe in cateva minute, la 9:10.

Amanunte in timp real, in aceasta pagina.

De la ora 13:30, tot in Grupa Rosie, va fi live text meciul Simona Halep - Maria Sharapova.

Jucatoarea noastra se poate califica de astazi in semifinale, calculele sunt aici