Sorana Cirstea eliminata in primul tur la Roma

Jucatoarea Sorana Cirstea a suferit a parasit prematur turneul WTA Premier 5 de la Roma, dotat cu premii totale in valoare de 2.1 milioane de euro.

Cirstea, locul 27 mondial, a fost invinsa, marti, in trei seturi de Christina McHale din Statele Unite, jucatoare clasata pe pozitia 63 in ierarhia si care a ajuns pe tablou in urma calificarilor.

McHale s-a impus cu 6-3, 4-6, 6-1 la capatul unui meci de doua ore fara doua minute. Aceasta a fost prima intalnire dintre cele doua jucatoare.

Meciul programat pe terenul sase a fost intrerupt de ploaie dupa doar doua game-uri si reluat dupa mai bine de o ora. Doua break-uri au facut diferenta in favoarea lui McHale in primul set, dupa care Cirstea a revenit spectaculos in actul al doilea.

Condusa cu 4-2, jucatoarea noastra a reusit patru game-uri la rand si a echilibrat meciul, insa nu a reusit sa mentina ritmul ridicat si in decisiv.

Cirstea a pierdut fara drept de apel setul al treilea si implicit partida, ajugand la sase infrangeri consecutive in circuit.

Practic, Cirstea nu a mai castigat un meci de la Dubai din luna februarie cand ajungea in sferturile de finala si pierdea la Caroline Wozniacki.