Sorana Cirstea, calificare in sferturi la Linz dupa cel mai lung tie-break al carierei

Sursă foto: twitter.com/WTAlinz

Jucatoarea Sorana Cirstea a avut parte de un meci intens, joi seara, in turul doi al turneului de la Linz, dotat cu premii totale in valoare de 250.000 de dolari.

Cirstea, cap de serie numarul 5, a eliminat-o pe Natalia Vikhliantseva din Rusia, cu 7-6 (14), 6-4.

Primul set a fost unul maraton, intins pe durata a 80 de minute, in timp ce al doilea a fost de 51 de minute.

Cirstea va juca, vineri, in sferturile de finala, impotriva slovacei Magdalena Rybarikova, locul 28 mondial.

"Sunt sigura ca a fost cel mai lung tie-break din viata mea. La un moment dat nici nu mai stiam cat este scorul", a spus Cirstea la conferinta de presa de dupa meci.

In sferturi va evolua si Mihaela Buzarnescu impotriva Belindei Bencic din Elvetia, beneficiara unui wild card.