Simona Halep, victorie autoritara cu Daria Gavrilova in turul 2 la Montreal (video)

Pusa in garda de infrangerea suferita in acest an la Roma in fata rusoaicei cu pasaport australian, Simona Halep nu i-a lasat nicio sansa Dariei Gavrilova in meciul de marti noapte.

O victorie in doua seturi, obtinuta cu 6-2, 6-3, de o Simona Halep care a etalat un tenis de o inalta tinuta.

"Este o jucatoarea foarte puternica", a declarat dupa meci Halep, in interviul de pe teren. "Am jucat cu ea pe zgura la Roma si m-a invins, dar acum am stiut cum sa abordez meciul. Hard-ul este suprafata mea favorita. M-am simtit bine astazi, as putea spune. Sunt fericita ca am castigat contra ei primul meci pe hard", a spus Halep, care a uitat insa ca a castigat un meci cu Gavrilova pe hard, in 2015.

Un meci decis intr-o ora 17 minute, interval de timp in care Halep a dictat practic ritmul pe teren, cu exceptia a doua game-uri.

Unul dintre acestea chiar in debutul meciului, cand Gavrilova a condus pentru prima si ultima data, iar a doua oara in game-ul patru din setul secund. Gavrilova a reusit atunci sa valorifice primele sale puncte de break.

Acestea au venit asadar la 6-2, 2-1 dupa aproape o ora de joc in care Halep si-a tinut la respect adversara cu un prim serviciu bine plasat si o deplasare exemplara in teren.

De la 2-2 Gavrilova nu a mai luat decat un singur game pana la final, iar Halep a reusit doua break-uri si alte doua jocuri la zero pe propriul serviciu.

De altfel, Halep a incheiat meciul cu un game castigat pe serviciul advers in care a ridicat publicul in picioare la o minge castigata dupa o defensiva de fier.

Halep joaca in turul 3 la Montreal, turneu de 2.7 milioane de dolari, cu invingatoarea dintre Karolina Pliskova si Sara Errani. Italianca a invins-o in runda inaugurala pe Alexandra Wozniak din Canada.