Simona Halep s-a calificat in sferturi la Toronto

Un nou meci fara set pierdut de Simona Halep si fosta lidera mondiala ajunge intre primele opt jucatoare la turneul WTA 1000 de la Toronto, Canada.

Simona Halep a trecut de elvetianca Jill Teichmann, joi, in optimile de finala, cu 6-2, 7-5, dupa un meci de o ora si 31 de minute.

Un meci aflat la discretia lui Halep, jucatoare care si-a cedat o singura data serviciul, in primul set.

Actul al doilea a stat sub semnul echilibrului, cele doua jucatoare mergand cap la cap cu serviciul pana la 5-5.

Scor la care Teichemann si-a pierdut serviciul dupa cel mai lung game al meciului.

Halep mai avusese doua sanse de break, in primul si al treilea game al setului, ambele anulate de adversara pe care a intalnit-o in premiera.

In sferturile de finala Halep o va intalni pe Cori Gauff din Statele Unite, a 10-a favorita a turneului.

Gauff a eliminat-o in optimi pe Aryna Sabalenka la capatul unui meci de trei seturi, dupa ce in turul secund trecea de Elena Rybakina, campioana de la Wimbledon.

Halep are 3-0 la general in fata lui Gauff, pe care a invins-o de doua ori in acest an, la Indian Wells si Madrid.

Toate victoriile de pana acum obtinute de Halep cu Gauff au fost in minimum de seturi.