Simona Halep revine fabulos cu Svetlana Kuznetsova pentru un loc in semifinale

Jucatoarea Simona Halep s-a calificat, vineri seara, in semifinalele turneului WTA de la Montreal, dupa o victorie in trei seturi obtinuta in fata rusoaicei Svetlana Kuznetsova, a 11-a jucatoare a lumii.

Halep a pierdut primul set, cu 6-3, dar l-a facut repede uitat si le-a castigat pe urmatoarele doua cu acelasi scor, 6-1, pentru o calificare spectaculoasa in penultima faza a competitiei de 2.7 milioane de dolari din Canada.

"Am fost putin nervoasa in primul set pentru ca nu reuseam sa fiu agresiva", a explicat Halep dupa meci ce s-a intamplat pe teren in debutul meciului.

Un debut dominat de Kuznetsova, jucatoare care s-a distantat la 4-0 cu doua break-uri in fata. Halep a recuperat un game pe serviciul advers, dar in final rusoaica a pus capat setului dupa 40 de minute cu o minge pe care a intors-o in favoarea sa printr-un challenge.

Pe masura trecerii timpului pregatirea fizica a inceput sa faca diferenta, iar Halep, jucatoarea mult mai proaspata si cu o deplasare mai buna pe teren, a pus stapanire pe joc.

Scorul din primul set s-a repetat, dar in sens invers, cu Halep in fata. Jucatoarea noastra a avut 4-0 in setul al doilea si, dupa 4-1, Kuznetsova a pierdut nu mai putin de sapte game-uri la rand.

Halep s-a distantat la un 5-0 categoric in decisiv si Kuznetsova n-a mai reusit decat sa evite rusinea unui 6-0.

Simona Halep joaca sambata in semifinale cu Angelique Kerber, recent finalista la Wimbledon, invingatoare in fata rusoaicei Daria Kasatkina, scor 6-2, 6-2.

Kerber a invins-o pe Halep in sferturi la Wimbledon in acest an.