Simona Halep pierde prima intalnire a carierei cu Maria Sakkari

Cele doua au completat programul sferturilor de finala la Kremlin Cup de la Moscova, vineri, cu incepere de la ora 16:00.

Final Halep - Sakkari 4-6, 4-6

SET 2, 4-6 Halep anuleaza si a doua minge de meci a adversarei, insa Sakkari inchide meciul din a treia sansa si merge in semifinale la Kremlin Cup.

SET 2, 4-5 Sakkari da afara cu reverul si sunt trei sanse de dublu break pentru Halep. Fosta lidera mondiala profita de prima sansa, mai precis de o noua eroare a adversarei.

SET 2, 2-5 Break recuperat de Halep in urma unui game de mare lupta. Sakkari a ratat o minge de meci!

SET 2, 1-5 Halep isi pierde din nou serviciul si Sakkari va servi pentru calificarea in semifinale la Moscova.

SET 2, 0-2 Break obtinut de Sakkari. Un singur punct obtinut de Halep pe propriul serviciu.

SET 1, 4-6 Halep isi pierde serviciul dupa cel mai lung game al meciului.

SET 1, 4-5 Break recuperat de Halep.

SET 1, 3-5 Halep mentine suspansul in acest prim act. Ramane un break diferenta in favoarea lui Sakkari.

SET 1, 1-4 Doua mingi de break ratate de Halep in acest game.

SET 1, 1-3 Sakkari izbuteste primul break al meciului. Condusa cu 40-0, Halep a revenit la 40-40, dupa care a cedat alte doua puncte la rand.

SET 1, 1-2 Primele mingi de break pentru Halep, dupa ce Sakkari a comis o dubla la 15-30. Ambele sanse anulate cu doi asi la rand. Pana la urma Sakkari isi face game-ul cu serviciul.

SET 1, 1-1 Game adjudecat de asemenea la 30 de Halep pe serviciul sau.

SET 1, 0-1 Sakkari inchide game-ul cu smash spectaculos.

16:00 A inceput sfertul de finala dintre Simona Halep si Maria Sakkari.

Este prima intalnire directa intre Simona Halep (19 WTA) si Maria Sakkari (7 WTA).

Sakkari, cu patru ani mai tanara decat Halep, ocupa cea mai inalta pozitie a carierei.

Prin calificarea in sferturile de la Moscova, jucatoarea din Grecia si-a asigurat prezenta la Turneul Campioanelor.

Pentru a doua oara dupa accidentarea suferita in luna mai Halep a legat la Moscova doua victorii consecutive.

A mai facut-o la US Open, unde a ajuns pana in faza optimilor de finala.