Simona Halep, prima declaratie dupa calificarea in sferturi la Miami Open

Simona Halep a reusit, marti dimineata, cel mai bun meci al sau din 2015 si a eliminat-o pe Flavia Pennetta in optimile de finala la Miami Open, turneu WTA Premier Mandatory dotat cu premii totale in valoare de 5.38 milioane de dolari. Iata mai jos ce a declarat campioana noastra.

“A fost un meci foarte greu, am fost condusa cu 5-2 in setul al doilea si am fost foarte nervoasa. M-am certat si am revenit in teren mult mai agresiva, lovind mai tare mingea si am castigat meciul. Sunt foarte fericita”, a spus Halep.

Imi aduc aminte meciul jucat impotriva ei la US Open si am fost foarte dezamagita ca am pierdut acel meci. Mi-am dorit sa joc din nou impotriva ei. Am avut sanse in toate meciurile cu ea, dar astazi am profitat de toate”, a adaugat Halep.

Calificata in sferturile de finala, Halep o va intalni pentru un loc in semifinale pe Sloane Stephens, jucatoare impotriva careia scorul la general este egal (2-2).