Simona Halep o invinge pe Irina Begu pentru un loc in finala

Calificare in finala turneului WTA de la Praga pentru Simona Halep dupa o victorie in doua seturi in semifinale cu Irina Begu, scor 7-6 (2), 6-3.

Begu, fara victorie in fata lui Halep in sase dispute directe, a avut de doua ori sansa castigarii primului set pe propriul serviciu, la 5-4 si 6-5.

“Ea a jucat cel mai bun tenis al sau, desi era obosita. Nu e usor sa joci impotriva ei.

“Cred ca s-a vazut in setul doi ca e mai obosita decat maine. Uneori e bine sa joci meciuri lungi, alteori nu.

“E o senzatie placuta pentru mine sa ajung in finala aici. Nu conteaza ce a fost in trecut, conteaza meciul de maine, voi da tot ce pot pentru ca vreau sa castig”, a declarat Simona Halep dupa semifinala cu Irina Begu.

Un meci de o ora si 31 de minute, in care cele doua au fot la egalitate la puncte castigatoare (16).

Halep a gresit mai putin decat Begu (15-21) si a avut sase break-uri din sase oportunitati, spre deosebire de Irina care a profitat de patru dintre cele zece sanse.

In finala programata duminica Halep o intalneste pe belgianca Elise Mertens, locul 23 mondial, o jucatoare pe care a invins-o de trei ori in patru dispute.

Halep are 2-0 la meciurile pe zgura cu Mertens.