Asa am trait Simona Halep joaca ACUM in finala de la Toronto

Campioana la Toronto in 2016 si 2018, Simona Halep a evoluat duminica seara (20:30) din nou cu titlul pe masa la cel mai important turneu canadian din circuit.

FINAL Halep - Haddad Maia 6-3, 2-6, 6-3

6-3 Halep inchide meciul si obtine primul titlu alaturi de Patrick Muratoglu.

5-3 Haddad Maia ramane in meci cu serviciul. A revenit de la 15-30 datorita primului serviciu extrem de puternic.

5-2 Raspuns de mare campioana din partea Simonei. Game alb de serviciu, dupa un joc senzational de aparare.

4-2 Primul game alb pentru Haddad Maia in acest meci.

4-1 Senzationala revenirea Simonei in acest game de la 0-30. La 40-30 s-a aparat formidabil in coltul terenului, iar adversara a zburat un forehand in afara terenului.

3-1 Halep revine de la 0-30 si obtine break-ul profitand de erorile adversarei. Haddad Maia joaca in forta, loveste brutal mingiile, insa Halep cauta sa schimbe jocul cu lovituri mai tehnice.

2-1 Break luat inapoi de Haddad Maia. Aceasta a apelat la reluarea oficiala si s-a dovedit inspirata. Cativa milimetri au facut diferenta.

2-0 Halep obtine primul break din setul decisiv.

2-6 Haddad Maia inchide setul secund dupa 35 de minute. Finala se va reduce la setul decisiv.

2-5 Game de serviciu adjudecat de Halep. Aceasta mentine suspansul in setul secund. Ramane insa un break diferenta.

1-4 Halep intrerupe seria adversarei castigandu-si game-ul de serviciu.

0-3 Al doilea break consecutiv obtinut de jucatoarea din Brazilia. Se repeta scorul din primul set.

0-1 Haddad Maia incepe setul secund cu break!

Halep revine de la 0-3 si castiga primul set.

6-3 Halep castiga setul dupa sase game-uri la rand. A inchis setul dpua 50 de minute cu o lovitura castigatoare senzationala.

5-3 Trei erori nefortate comise de Maia cu reverul in acest game. Halep pune stapanire pe meci.

4-3 Al patrulea game la rand pentru Halep si jucatoarea noastre trece in premiera la conducere dupa un nou break.

3-3 Ce revenire din partea Simonei de la 0-3! A incheiat game-ul de serviciu cu serviciu as la 170 km/h.

2-3 Halep isi ia inapoi break-ul dupa cateva schimburi brutale de mingi.

1-3 Primul game din meci pentru Halep vine pe serviciu, desi incepuse cu o noua dubla, a treia din meci.

0-3 Halep a ratat doua sanse de re-break in cel mai lung game de pana acum.

0-2 Doua duble in primul game de serviciu pentru Halep si Maia face berak-ul.

0-1 Halep trimite afara la 40-30 pentru Haddad Maia.

20:39 A inceput meciul cu Beatriz Haddad Maia la serviciu.

Cotele oferite de BETANO: Halep 1.65 | Haddad Maia 2.53

Simona Halep o va intalni pe Beatriz Haddad Maia in finala de la Toronto, a doua pe care fosta lidera mondiala o disputa in 2022.

Halep a inceput sezonul cu un titlu castigat la Melbourne (WTA 250), dupa care a mai disputat de-a lungul anului cinci finale, la Dubai, Indian Wells, Birmingham, Bad Homburg si Wimbledon.

Un singur set a pierdut Halep pana in finala de la Toronto, in semifinala cu Jessica Pegula, cand a revenit de la 0-1 la seturi.

Halep si Haddad Maia s-au mai intalnit de trei ori pana acum. Conduce Halep la general (2-1).

Haddad Maia a invins-o pe Halep la ultima intalnire care a avut loc chiar in acest an, pe iarba la Birmingham, dupa un meci de trei seturi.

Tot in acest an Halep o invingea pe brazilianca in turul doi la Australian Open.

Haddad Maia, locul 24 mondial, a stat cu aproape trei ore in plus pe teren comparativ cu Halep in turneul de la Toronto.