Simona Halep, invinsa fara drept de apel de Petra Kvitova in semifinale la Wuhan

Victorie categorica obtinuta de Petra Kvitova in fata Simonei Halep in semifinalele turneului de la Wuhan, scor 6-1, 6-2.

Este prima victorie din cariera pe care Kvitova o obtine in disputele cu Halep, pana acum jucatoarea noastra impunandu-se in cele trei meciuri anterioare.

Kvitova a controlat meciul de la un capat la altul si, cu exceptia primului game din setul secund, a condus in permanenta.

De doua ori si-a pierdut Halep serviciul intr-un prima set cedat la unu si pe parcursul caruia n-a avut decat o sansa nevalorificata pentru a face break.

Kvitova, a 14-a favorita la Wuhan, a reusit nu mai putin de 18 puncte direct castigatoare pe durata primului set, in timp ce Halep n-a avut decat trei astfel de mingi.

Halep a inceput setul doi cu un game castigat pe propriul serviciu, dar apoi a cedat nu mai putin de cinci jocuri la rand.

La 1-5 a salvat o prima minge de meci pe propriul serviciu, dupa care in game-ul urmator a ratat doua sanse de break prin care se putea apropia la 3-5.

Kvitova joaca sambata in finala contra Dominikai Cibulkova din Slovacia.

Pentru Simona Halep urmeaza turneul de la Beijing.