Simona Halep in semifinale la Wuhan Open

Calificare fara probleme pentru Simona Halep in semifinalele turneului de la Wuhan, dupa ce a invins-o in doua seturi pe Madison Keys, cu 6-4, 6-2.

"Stiam ca va fi greu, dar am returnat bine si m-am bucurat de fiecare moment petrecut pe teren.
Sunt foarte bucuroasa ca m-am calificat pentru al treilea an la Singapore si sper ca anul acesta sa joc mai bine decat anul trecut", a spus Halep dupa meciul castigat intr-o ora si 10 minute.

Halep a avut mai multe probleme in debutul partidei, dupa ce si-a pierdut serviciul in game-ul al doilea, iar Keys a condus cu 2-0 si 3-1.

Jucatoarea noastra a echilibrat disputa (3-3) si de la 3-4 a castigat nu mai putin de cinci game-uri la rand.

Keys s-a trezit la 0-2 in setul secund, dupa ce pierduse un break chiar in debut. Halep a controlat cu autoritate schimburile si nu i-a lasat nicio sansa adversarei din Statele Unite.

Un al doilea break a propulsat-o pe Halep la 5-1, iar inchiderea meciului a devenit o formalitate.

Halep joaca, vineri, in semifinale cu invingatoarea meciului dintre Johanna Konta si Petra Kvitova.