Simona Halep in finala turneului Bucharest Open

Principala favorita la castigarea primului turneu WTA din Romania, Simona Halep, s-a calificat, sambata, in ultimul act, dupa ce a invins-o in trei seturi aprig disputate pe Monica Niculescu.

Primul set i-a revenit Simonei Halep cu 6-2, dupa ce aceasta a depasit in trei randuri apararea adversarei, dar si Niculescu a castigat un gama contra serviciului, nelasand-o pe Halep sa se desprinda la 3-0.

In setul al doilea Halep a condus cu 3-1 si a avut chiar minge de 4-1, ratata insa, iar din acel moment Niculescu a preluat conducerea meciului si a intors rezultatul in favoarea.

Cu un joc extrem de agresiv la retur si cu scurte dintre cele mai inspirate care au rupt ritmul lui Halep, Niculescu a reusit sa echilibreze balanta si sa trimita partida in decisiv.

Ultimul act a fost la discretia Simonei Halep, jucatoarea mai experimentata la acest nivel si care a inclinat balanta in favoarea unui rezultat care o trimite in finala de duminica.

Adversara ii va fi italianca Roberta Vinci, a doua favorita de la Bucuresti, astfel ca vom avea o finala perfecta intre primele doua jucatoare de pe lista capilor de serie.

Halep conduce la general cu 3-2 in fata lui Vinci, castigand in 2013 doua dintre cele trei dispute cu italianca. Doua dintre victoriile lui Halep au fost obtinute pe zgura.

sursa foto: facebook.com/brdbucharestopen