Simona Halep in finala de la Toronto. A revenit de la set pierdut si zece duble greseli comise

Dubla campioana la Toronto in 2016 si 2018, Simona Halep va lupta duminica pentru un nou trofeu la turneul WTA 1000 din Canada.

Fosta lidera mondiala a invins-o in prima semifinala a editiei din acest an pe americanca Jessica Pegula, cu 2-6, 6-3, 6-4, la capatul unui meci de peste doua ore.

Un meci in care Simona Halep a cedat primul ei set in aceasta saptamana la Toronto.

Setul decisiv a fost unul de care pe care. Halep a inceput cu break, dar s-a vazut intoarsa, adversara preluand conducerea dupa primele trei game-uri. Scorul putea sa arate la fel de bine si 3-0 pentru Halep.

Aceasta s-a distantat la 5-2 si parea scapata in castigatoare, pentru ca apoi sa rateze primele doua mingi de meci la 5-3 pe serviciul advers.

Pegula a recuperat unul dintre break-uri si a pus presiune pe serviciul lui Halep, unul care s-a dovedit inca o data deficitar. Marturie stau cele zece duble greseli comise de Simona.

In cele din urma Halep a scos-o la capat si a facut pasul in finala de la Toronto.

"Vreau sa va multumesc tuturor pentru sprijin. A fost un meci greu, ea a jucat foarte bine, e jucatoare de top zece mondial. A fost o provocare pentru mine si sunt multumita de cum am luptat.

"Am schimbat tactica, ea a jucat rapid in primul set. A trebuit sa ma calmez si sa o imping in spate.

"E prima noastra finala si sper sa avem mai multe impreuna. E minunat sa-l am in echipa mea si in realitate sunt onorata sa lucrez cu el", a declarat Halep despre colaborarea cu Patrick Muratoglu.

Trei puncte au facut diferenta la total, iar fiecare dintre jucatoare si-a trecut in cont cate cinci break-uri.

O eroare nefortata in plus pentru Pegula, dar Halep a comis nu mai putin de zece duble greseli.

Halep joaca in finala programata duminica impotriva invingatoarei meciului dintre Beatriz Haddad Maia si Karolina Pliskova.