Simona Halep, eliminata la dublu alaturi de Alexandra Dulgheru

Aventura Simonei Halep pe tabloul de dublu de la Miami Open nu a durat mai mult de o ora si un sfert.

A 3-a jucatoare a lumii la simplu a facut pereche cu Alexandra Dulgheru si cele doua au pierdut, sambata, in fata dublului format din Daniela Hantuchova (Slovacia) si Kaia Kanepi (Estonia).

Acestea s-au impus cu 7-5, 6-3, dupa ce in primul set Halep si Dulgheru reusisera sa revina la 4-4 dupa trei game-uri la rand.

Conduse cu 4-2 in setul al doilea, cele doua au recuperat un break pentru a pierde din nou pe propriul serviciu, de aceasta data decisiv pentru soarta partidei.

Dulgheru paraseste astfel definitiv turneul de la Miami, in timp ce cu Halep ne vom reintalni duminica in meciul contra Camilei Giorgi din Italia, partida care conteaza pentru turul al 3-lea.