Asa am trait Simona Halep in primul meci la Stuttgart

Jucatoarea Simona Halep a disputat, joi, primul ei meci in turneul WTA de la Stuttgart.

FINAL Halep - Vondrousova 6-1, 6-3

SET 2, 6-3 Simona Halep pune capat intalnirii dupa o evolutie solida la primul meci pe zgura din 2021.

SET 2, 5-3 Break reusit de Halep! Jucatoarea noastra va servi pentru calificarea in sferturile de finala.

SET 2, 4-3 Game la zero obtinut de Halep pe propriul serviciu.

SET 2, 3-3 Sansa importanta ratata de Halep in acest game la primire. A avut 30-0, insa n-a reusit sa profite fortand break-ul.

SET 2, 2-1 Un singur punct cedat de Halep pe propriul serviciu in primele doua game-uri din acest set.

SET 2, 1-0 Game de serviciu adjudecat la zero.

Statistica primului set:

69%-45% primul serviciu
25-13 puncte la total
3/4 - 0/0 break-uri

SET 1, 6-1 Halep inchide setul cu rever castigator si break. Al treilea game obtinut pe serviciul advers in acest set.

SET 1, 5-1 Un game in care Halep a comis doua erori nefortate. Chiar si asa, a 2-a favorita isi castiga serviciul pentru un avantaj autoritar.

SET 1, 4-1 Acelasi scenariu ca mai devreme. Halep intoarce de la 15-30 pe serviciul advers si obtine break-ul.

SET 1, 3-1 Vondrousova a avut 30-15 pe serviciul lui Halep. Jucatoarea noastra a revenit si a profitat de un rever afara al adversarei.

SET 1, 2-1 Halep revine de la 15-30 si obtine primul break al meciului.

SET 1, 1-1 Halep raspunde cu un game la zero pe propriul serviciu.

SET 1, 0-1 Primul game revine jucatoarei din Cehia.

18:08 Incepe meciul cu Vondrousova la serviciu.

Simona Halep o va intalnit in turul secund pe cehoaica Marketa Vondrousova, locul 20 mondial.

Vondrousova a invins-o pe Halep in precedentele doua dispute directe, in 2019 la Indian Wells si Roma.

Ambele dispute de pana acum au avut nevoie de set decisiv.